English

Çfarë përmban plani me tre faza për dhënien fund të luftës në Gaza

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një propozim me tre faza që do t’i jepte fund luftimeve midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza është pranuar nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së.

- Advertisement -

Katërmbëdhjetë nga 15 anëtarët e këshillit votuan në favor të rezolutës së hartuar nga SHBA, me vetëm Rusinë që abstenoi.

Propozimi i armëpushimit u kërkon të dyja palëve të zbatojnë plotësisht pikat e rezolutës “pa vonesë dhe pa kushte”.

Por çfarë përfshijnë këto faza dhe çfarë kanë thënë Izraeli dhe Hamasi për planin që nga miratimi i tij?

Faza e parë

Presidenti i SHBA Joe Biden shpalosi tre fazat e propozimit gjatë një fjalimi në Shtëpinë e Bardhë më 31 maj.

Faza e parë do të ishte një “armëpushim i plotë” që do të zgjaste gjashtë javë dhe do të shihte tërheqjen e forcave izraelite nga të gjitha zonat me popullsi të dendur të Gazës.

Gjatë kësaj kohe, Hamasi do të lironte një numër të papërcaktuar pengjesh, duke përfshirë gra, të moshuar dhe të plagosur, në këmbim të lirimit të qindra të burgosurve palestinezë.

Ndihma humanitare do të lejohej lirisht në Gaza, me 600 kamionë që do të hynin çdo ditë në enklavë, ndërsa civilët palestinezë do të ktheheshin në shtëpitë dhe lagjet e tyre.

Biden tha se Izraeli dhe Hamasi do të negociojnë një përfundim të përhershëm të luftimeve derisa të jetë në fuqi ky armëpushim. Nëse negociatat do të zgjasin më shumë se gjashtë javë, armëpushimi do të vazhdojë për aq kohë sa duhet për të arritur një marrëveshje, shtoi ai.

Faza e dytë

Zoti Biden e përshkroi atë si një “fund të përhershëm të armiqësive”.

Ai do të përfshinte lirimin e të gjithë pengjeve të mbetura izraelitë të gjallë, përfshirë ushtarët meshkuj, dhe Izraeli do të tërhiqte të gjitha forcat e tij nga Gaza.

Presidenti pranoi se kishte “një numër detajesh për të negociuar për të kaluar nga faza e parë në fazën e dytë”.

Faza e tretë

Faza përfundimtare kërkon fillimin e një rindërtimi të madh të Gazës, e cila përballet me dekada rindërtimi nga shkatërrimet e shkaktuara nga lufta.

Çdo trup i fundit e pengjeve që janë vrarë do t’u kthehen familjeve të tyre.

Çfarë ka thënë Izraeli?

Qeveria e Izraelit i ka qëndruar gjithmonë objektivit të saj në ofensivën e Gazës, që ka të bëjë me asgjësimin e Hamasit në përgjigje të sulmeve të 7 tetorit.

Përfaqësuesja e Izraelit në OKB, diplomatja Reut Shapir Ben-Naftaly, theksoi në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit se vendi i saj dëshiron të “sigurojë që Gaza të mos përbëjë kërcënim për Izraelin në të ardhmen”.

Ajo tha se lufta nuk do të përfundonte derisa të ktheheshin të gjithë pengjet dhe aftësitë e Hamasit të “çmontoheshin”, duke akuzuar grupin militant palestinez për përdorimin e “negociatave të pakuptimta dhe të pafundme, si një mjet për të fituar kohë.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se ai beson se ekziston një “konsensus i fortë” midis liderëve izraelitë për të çuar përpara planin e armëpushimit të Gazës.

Çfarë ka thënë Hamasi?

Hamasi mirëpriti miratimin e shpejtë të rezolutës së OKB-së.

Një nga zyrtarët e saj, Sami Abu Zuhri, i tha Reuters se kishte pranuar marrëveshjen dhe ishte gati të negocionte detajet.

Ai tha se grupi militant kishte pranuar tërheqjen e trupave izraelite dhe shkëmbimin e pengjeve për të burgosurit e mbajtur nga Izraeli.

Por ai tha se i takon SHBA-së të sigurojë që Izraeli t’i përmbahet planit.

“Administrata amerikane po përballet me një provë të vërtetë për të përmbushur angazhimet e saj në detyrimin e okupimit për t’i dhënë fund luftës menjëherë në një zbatim të rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së,” tha Abu Zuhri.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?