Cili është qyteti me ajrin më të ndotur në Shqipëri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ekspertët e mjedisit kanë ngritur alarmin për qytetin e Korçës, që rezulton të jetë më i ndoturi në Shqipëri. Shkaqet kryesore lidhen me lëndën drusore që përdoret për ngrohje, por edhe gazrat që lëshojnë automjetet.

“Gjatë sezonit të dimrit Korça është qyteti më i ndotur në Shqipëri e një nga qytetet më të ndotur të Ballkanit. Sipas matjeve të kryera nga ekspertët e mjedisit rezulton se Korça është 25 herë më e ndotur nga norma e lejuar nga OBSH dhe Bashkimi Europian”, deklaroi korrespondenti i Euronews Albania, Xhensil Shkëmbi.

Elvis Çela, i cili është ekspert mjedisi është duke matur ajrin e Korçës në një periudhë afatgjatë.

- Advertisement -

Sipas matjeve të kryera me metoda të ndryshme, gjatë dimrit ajri i Korçës është tërësisht i dëmshëm për shëndetin e njerëzve.

“Në periudhën e dimrit na ka rezultuar që Korça është qyteti më i ndotur në Shqipëri. Qyteti më i ndotur në Shqipëri sipas parametrave dhe indeksit të cilësisë së ajrit rezulton bashkia e Korçës. Kemi kryer matjen me mjete të lëvizshme por edhe të instaluara, paisje që janë të lidhura nga gjithë qytetarët”, tha Çela.

Eksperti Çela zbuloi se çfarë e shkakton këtë ndotje duke thënë: “Faktori kryesor në periudhën e dimrit është djegia e druve të zjarrit masivisht nga familjarët, është qyteti me përdorimin e druve të zjarrit në përqindje shumë të lartë cka reflekton në treguesit e cilësisë së ajrit. Trafiku i rënduar në akset kryesore, infrastruktura urbane që jo në gjithë qytetin është brenda standardeve “.

Sipas tij kjo ndotje shkakton dëme në shendetin e popullatës.

“Ndotja e cilësisë së ajrit ndikon drejtpërdrejt në shëndetin e qytetarëve, veçanërisht në problemet e shëndetit mendor por edhe sëmundje të brendshme. Një pjesë e mjekëve kanë ngritur alarmin pasi shikojmë numrin e rritjes së virozave apo zgjatjeve përtej normales, cka e gjitha reflekton një ndotje të lartë e cila impakton shëndetin e qytetarëve”, vijoi ai.

Disa muaj më parë kryeministri Rama paralajmëroi se qyteti i Korçës do të përfshihet në projektin e gazifikimit, me mbështetjen e qeverisë së Azerbajxhanit, çka pritet të ndikojë pozitivisht për ajrin dhe ekonominë korçare.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

TË FUNDIT

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

Zbardhen emrat e kandidatëve për 13 bashkitë e qarkut Fier dhe Vlorë

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet loakle...

Zbardhen emrat e kandidatëve të PS në qarkun e Durrësit (EMRAT)

Janë zbardhur emrat e kandidatëve për bashkitë e qarkut të Durrësit në zgjedhjet e 14 majit. Vihet re se në këtë qark nuk ka asnjë...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×