Daily Mail: Bandat shqiptare po ndihmojnë kriminelët të ikin nga MB, çmimi 2500 £

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Kontrabandistët e njerëzve po fitojnë para dy herë duke sjellë emigrantë të paligjshëm në Britani dhe duke ndihmuar kriminelët e kërkuar përfshirë vrasës të arratisen përtej Kanalit”- kështu nis artikulli i Daily Mail, i publikuar së fundmi në lidhje me shqiptarët.

Sipas artikullit ahqiptarët po reklamojnë udhëtime emergjente në pjesën e pasme të kamionëve për ‘njerëzit që kanë probleme dhe duan të largohen sa më shpejt nga vendi.

Shqiptarët sipas Daily Mail po reklamojnë shërbimin e tyre përmes rrjetit “Tik Tok”, ku për të shkuar në Angli kushton 17.500 paund. Kontrabandistët kundrejt shumës pajisin pasagjerin me dokumente false dhe me dokumente si shofer kamioni, duke e vendosur atë si zevendësues i shoferit. Trafikanti tha se truku përdorej në mënyrë rutinore.

- Advertisement -

Forcat e policisë britanike po ndjekin të paktën 38 kriminelë të dyshuar shqiptarë, përfshirë nëntë të kërkuar për vrasje dhe dy përdhunues të dyshuar, njëri që akuzohet për sulmin ndaj një fëmije.

Të dyshuar të tjerë shqiptarë në arrati përfshijnë një mashtrues të dyshuar 3 milionë paund, një abuzues në familje, një prodhues kanabisi, një tregtar kokaine dhe një të

Dyshohet se disa prej tyre mund të kenë ikur nga MB, me ndihmën e kontrabandistëve të njerëzve.

Një reklamë e TikTok e gjetur nga Mail thoshte: ‘Njerëzit me probleme që duan të largohen nga Anglia sa më shpejt të jetë e mundur, duke shkuar në Francë ose Belgjikë në pjesën e pasme të kamionit. Çmimi 2500 sterlina.’

Të dyshuarit shqiptarë të kërkuar kanë arritur të arratisen nga Britania e Madhe në shumë raste.

Eugert Merizaj u largua nga Britania e Madhe pasi kreu ekzekutimin e “planifikuar me përpikëri” të stilit bandash të një rivali të drogës në Hartlepool në vitin 2019.

Ai bleu një sëpatë dhe lidhëse kabllo për të ndihmuar në kryerjen e ekzekutimit ndërsa një tjetër anëtar i bandës së krimit shqiptar qëlloi me armë.

Pas një gjuetie ndërkombëtare ai u gjet përfundimisht duke jetuar në Belgjikë me një emër të rremë dhe u ekstradua në MB, ku u dënua për vrasje dhe u burgos për 32 vjet vitin e kaluar.

Policia e Cleveland është ende në ndjekje të tre shqiptarëve të tjerë, Daniel Kadiu, Armando Marku dhe Sajmir Dodoveci, në lidhje me këtë rast, të cilët besohet se jetojnë jashtë shtetit. Detektivët në Teesside po punojnë me agjencitë ndërkombëtare të krimit për t’i gjurmuar.

Të dyshuarit në raste të tjera përfshijnë Ron Domi, 21 vjeç, nga Luton, i cili kërkohet për përdhunimin dhe sulmin seksual të një vajze adoleshente nën 16 vjeç.

Është e paqartë se ku ka shkuar, por detektivët kanë thënë se po ashtu edhe Lutoni, Domi ka lidhje me veriun e Londrës dhe Shqipërinë. Ata u kanë bërë thirrje pjesëtarëve të komunitetit shqiptar për informacion mbi vendndodhjen e tij.

TikTok ndaloi llogaritë e kontrabandës me njerëz pasi u njoftua nga Mail, por kur faqe të tilla hiqen, ato zakonisht rishfaqen shpejt në një formë të ngjashme.

Një zëdhënës i TikTok tha: “Ne kemi zero tolerancë për përmbajtjen që lehtëson kontrabandën dhe trafikimin e qenieve njerëzore.

“Videot dhe llogaritë në fjalë janë ndaluar dhe ne vazhdojmë të punojmë ngushtë me zbatimin e ligjit në Mbretërinë e Bashkuar dhe partnerët e industrisë për të gjetur dhe hequr përmbajtje të kësaj natyre.”

Hetimi ynë vjen pasi Mail zbuloi se avokatët po kërkojnë deri në 10,000 £ për të paraqitur kërkesa të rreme për azil për emigrantët e paligjshëm.

Autoriteti Rregullator i Avokatëve mbylli tre firma, ndaloi një këshilltar ligjor dhe nisi një rishikim të të gjithë sektorit pasi Kryeministri bëri thirrje për veprime urgjente pas ekspozimit tonë.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tornadot dhe stuhitë e mëdha, raportohet për gjashtë të vdekur në SHBA

Tornadot dhe stuhitë e mëdha e kanë goditur Tenesin të shtunën mbrëma, duke i lënë të vdekur së paku gjashtë njerëz. Moti ekstrem në disa...

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

TË FUNDIT

Tornadot dhe stuhitë e mëdha, raportohet për gjashtë të vdekur në SHBA

Tornadot dhe stuhitë e mëdha e kanë goditur Tenesin të shtunën mbrëma, duke i lënë të vdekur së paku gjashtë njerëz. Moti ekstrem në disa...

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×