Dalipaj: Diktatura bëri krim me përcaktimin e standardit të gjuhës shqipe

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjuhëtari Agron Dalipaj tha në një intervistë për Euronews Albania se diktatura bëri krim me përcaktimin e standardit të gjuhës shqipe.

“Me mbarimin e luftës së dytë botërore kur në pushtet erdhën komunistët, pjesa më e madhe e të cilëve ishte nga jugu, filloi që në dokumentet e tyre të ndryshohej standardi që kishte vendosur  Komisia e Shkodrës,” – tregoi Dalipaj.

Gjuhëtari tha se edhe Abetarja e parë ishte në toskërisht dhe më vonë të gjitha shkresat dilnin në atë dialekt.

- Advertisement -

Dalipaj tregoi se deri në 67’-tën kur u hodh ideja për një standard të unifikuar të shqipes, u mënjanua gati plotësisht gegnishtja dhe u vendos në të gjitha institucionet zyrtare të flitej toskërisht.

Rezulton, sipas gjuhëtarit, se ky standard u vendos nga një regjim komunist me interesat e veta dhe u mënjanua plotësisht popullsia më e madhe shqiptare jashtë kufijve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

TË FUNDIT

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×