Deklarata e fortë e gazetarit: 64 shqiptarë kanë vdekur nga dhuna në burgjet greke

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Shpëtim Zinxhiria tha në një intervistë për Euronews Albania se në Greqi shqiptarët dënohen për vepra banale njësoj si për vrasje.

Ai komentoi rastin e një 33-vjeçari nga Shqipëria që është dhunuar në burg nga forcat e policisë greke.

“Problemi qëndron deri kur do vazhdojë kjo dhunë ndaj shtetasve shqiptarë?! Jemi në vitin 2023. Shqipëria është kandidate e Bashkimit Evropian. Shqiptarët jetojnë në një vend të Bashkimit Evropian ku lind demokracia. Deri kur?! Ku janë institucionet shqiptare?! Ju e dini që në burgjet greke kanë vdekur nga dhunimet 64 shqiptarë?! Pra, nuk është rasti i parë,” – u shpreh gazetari.

- Advertisement -

Ngjarja ka ndodhur në burgun Koridallo në rajonin e Atikës.

Shqiptari me incialet S.Z., nga Puka, baba i dy fëmijëve, është rrahur nga 4 punonjës të policisë.

Ngjarja ka ndodhur ditën e premte dhe është bërë publike nga përfaqësues të komuntetit shqiptar që jetojnë në Greqi.

Dhuna ndaj shqiptarit është ushtruar në ambientet e jashtme të burgut dhe sipas dëshimve ka qenë e përsëritur nga të njëjtët efektivë të policisë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×