English

Deklarata e fortë: Prigozhin nuk është “i sigurt” në Bjellorusi, Putin do hakmerret

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një anëtar i opozitës së Bjellorusisë në mërgim ka thënë se partizanët, aktivistët dhe zyrtarët e rreshtuar me lëvizjen pro-demokratike bjelloruse po planifikojnë një “mirëseardhje të ngrohtë” për çdo mercenar të Grupit Wagner që zhvendoset në vendin aleat të Kremlinit.

- Advertisement -

Franak Viacorka, këshilltari kryesor politik i liderit të opozitës bjelloruse në mërgim, Sviatlana Tsikhanouskaya, i tha Newsweek se çdo trupë Wagner që vendoset në Bjellorusi do të përballet me Kremlinin hakmarrës.

Prigozhin dhe mijëra luftëtarë të tij Wagner thuhet se po planifikojnë të vendosen në Bjellorusi pas kryengritjes së tyre jetëshkurtër kundër autoriteteve ushtarake ruse në qershor. Megjithëse Putin e denoncoi kryengritjen si “tradhti” dhe kërcënoi me hakmarrje, Prigozhinit iu ofrua një marrëveshje për të lënë Rusinë nën mbrojtjen e presidentit të Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko.

“Ne nuk shohim që Prigozhin do të qëndrojë për një kohë të gjatë,” tha Viacorka në një intervistë. “Nuk është i sigurt në Bjellorusi.”

“Bjellorusia është nën kontrollin e Putinit dhe nëse Putini do të urdhërojë të vritet Prigozhin, kjo do të ndodhë. Bjellorusia nuk është një vend i sigurt dhe populli bjellorus nuk do ta bëjë atë një vend të sigurt as për Prigozhin.”

Luftëtarëve të Prigozhinit iu dha zgjedhja të largoheshin nga Rusia me të ose të nënshkruanin kontrata me ushtrinë e rregullt ruse.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×