English

Del në ankand kapela e Napoleon Bonapartit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një kapele që i përket Napoleon Bonapartit në kohën kur ai sundoi perandorinë franceze në shekullin e 19-të do të dalë në shitje në ankand në Paris të dielën.

- Advertisement -

Kapela e zezë e kastorit me dy brinjë vlerësohet midis 600,000 dhe 800,000 €. Historianët thonë se veshja e kokës ishte pjesë e markës së Napoleonit. Veshja anash e bënte atë të dallueshëm në betejë.

Ai zotëronte rreth 120 kapele dykëndëshe gjatë viteve, me vetëm 20 që mendohet të mbeten, shumë në koleksione private.

Kapela po shitet së bashku me relikeve të tjera të Napoleonit të mbledhura nga një industrialist që vdiq vitin e kaluar. Por ankandistët thanë për specialistët, kapela është graali i vërtetë i shenjtë.

Perandori mbante kapelën e tij me misrat paralel me supet, e njohur si “en bataille”  ndërsa shumica e oficerëve të tij mbanin kapelet e tyre pingul me shpatullat.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?