English

Dënohet me 2 vjet burg Fredi Beleri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata e Posaçme e Apelit ka dënuar me dy vjet burg Fredi Belerin, duke lënë në fuqi vendimin e shkallës së parë.

- Advertisement -

Vendimi u dha nga gjyqtarët Daniela Shirka, Ilirjana Olldashi dhe Dhimiter Lara.

Beleri kërkoi pafajësi ose në rast të kundërt aplikimin e nenit 59 të kodit penal, që parashikon pezullimin e dënimit në burg dhe vuajtjen e pjesës së mbetur të dënimit me shërbim prove.

SPAK nga ana e vet kërkoi lënien në fuqi të vendimit të shkallës së parë që e dënoi Belerin me 2 vite burg për korrupsion ne zgjedhje.

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri ndodhet në burg që prej 12 majit të 2023.

Ai fitoi mandatin e deputetit në Parlamentin Evropian si përfaqësues i partisë udhëheqëse në Greqi, Demokracia e Re, në zgjedhjet e qershorit.

Me vendimin e sotëm të Apelit, që është i formës së prerë ai do të qëndrojë në burg deri në tetor dhe nuk do të mund të shkojë në Strasburg në korrik për të bërë betimin si eurodeputet.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?