Dentistë e farmacistë drejt Gjermanisë, mjekja: 90% e tyre refuzohen herën e parë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas largimit të mjekëve edhe farmacistët dhe dentistët, kanë në objektiv, zhvendosjen e tyre në Gjermani. Por ndryshe nga sa ndodh me mjekët, për profesionistët e tjerë konvertimi i diplomës është i vështirë, dhe gati i pamundur.

Dhoma e mjekësisë për farmacistë dhe dentistët kanë rritur shumë kërkesën e llogarisë dhe kriteret për tu konvertuar diplomat duke bërë që në 90% të refuzohen në kërkesën e parë, përpjekja e dytë apo e tretë është relative, se sa janë të gatshëm këto profesionistë Për të marrë provimin e aprovacionit”,-tha Aurora Dollenberg, mjeke.

Për shtetin gjerman, farmacistë dhe dentistët, konsiderohen rrezik për konkurrencën vendase.

- Advertisement -

Mjeku shqiptar është i anagazhuar në të gjitha nivelet e institucioneve publike gjermane , ku mjekët gjerman nuk janë të gatshëm si pasojë e nivelit të lartë të stresit, po kure bëhet fjalë që tregut gjerman lind një rrezik konkurrues siç janë farmacistët dhe dentistët aty ka më pak tolerance”,- tha Aurora Dollenberg, mjeke.

Pavarësisht kësaj, në vitet e fundit, numri i profesionistëve të shëndetësisë që kërkojnë një vend punë në vendet e Bashkimit Europian ka ardhur në rritje.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Të shtëna me armë zjarri në Shkodër, plagoset një person

Shkodër /Informacion paraprak Rreth orës 16:15, në Urgjencën e Spitalit Rajonaal Shkodër, ka shkuar për ndihmë mjekësore shtetasi A. Z., 59 vjeç, banues në fshatin...

“T’i vënë gishtin kokës”, Rama: Nëse PS ndalon, progresi në rrezik serioz

Kryeministri Edi Rama në fjalën e mbajtur gjatë Kongresit të PS tha se qëllimi i forcës politike që ai drejton është të garantojë progres...

“Kaluam 3 kriza”, Rama: Po mos të ishte për PS-në do ishim kthyer në vitin 1997

Kryeministri Edi Rama tha gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste se Shqipëria kaloi 3 furtuna, tërmetin, pandeminë dhe krizën e çmimeve...

TË FUNDIT

Të shtëna me armë zjarri në Shkodër, plagoset një person

Shkodër /Informacion paraprak Rreth orës 16:15, në Urgjencën e Spitalit Rajonaal Shkodër, ka shkuar për ndihmë mjekësore shtetasi A. Z., 59 vjeç, banues në fshatin...

“T’i vënë gishtin kokës”, Rama: Nëse PS ndalon, progresi në rrezik serioz

Kryeministri Edi Rama në fjalën e mbajtur gjatë Kongresit të PS tha se qëllimi i forcës politike që ai drejton është të garantojë progres...

“Kaluam 3 kriza”, Rama: Po mos të ishte për PS-në do ishim kthyer në vitin 1997

Kryeministri Edi Rama tha gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste se Shqipëria kaloi 3 furtuna, tërmetin, pandeminë dhe krizën e çmimeve...

“1/3 e grave, probleme pas lindjes”- Studimi i “The Lancet”: 17 % bien në depresion

Çdo vit, 1 / 3 treta e grave apo afro 40 milion nëna në botë përjetojnë një problem shëndetësor të shkaktuar nga lindja. Studimi i...

Atletët rusë dhe bjellorusë do të marrin pjesë në Olimpiadën e Parisit si neutralë

Atletët rusë dhe bjellorusë, të cilët kualifikohen për të garuar në sportet e tyre për Lojërat Olimpike Parisi 2024, do të mund të marrin...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×