English

“Desh na vranë në Kosovë”, Auron Tare kujton luftën: E kemi filmuar…

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari, Auron Tare, i ftuar në Now me Erla Mëhillin ne Euronews Albania, tregon eksperiencën e tij si gazetarë gjatë luftës së Kosovës. Tare thotë se mban mend gjithçka nga eksperienca e tij në terren.

- Advertisement -

Ai tha se ditën kur amerikanët dhe britanikët do të hynin në kufirin e Kosovës, ata bombarduan rreth 1 kilometër në territorin Shqiptarë dhe se sulmi desh i vrau.

“Midis datës 10 dhe 12 unë kam qenë në kufi, prisnim të hynim kur aviacioni amerikan bombardoi shumë afër kufirit, madje dhe brenda kufirit Shqiptarë, qëlloi një brez përgjatë lumit, rruga nga Kukësi për të shkuar në Prizren.

Aty ishin forcat serbe dhe amerikanët për të qenë të sigurt bombarduan të dyja krahët e lumit, por në fakt bombarduan 1 apo 2 kilometër brenda kufirit shqiptar dhe desh na vranë. Ne e kemi filmuar atë, ishte shumë interesante” tha Tare.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?