English

Dhjetëra të vdekur nga përmbytjet masive në Korenë e Jugut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dhjetë persona kanë vdekur dhe mijëra të tjerë janë detyruar të evakuohen nga shtëpitë e tyre në Korenë e Jugut, për shkak të vërshimeve.

- Advertisement -

Dita e tretë radhazi me shira të rrëmbyeshëm ka shkaktuar rrëshqitje të dheut, ndërprerje të energjisë dhe dëme në infrastrukturë në gjithë shtetin.

Më herët gjatë së shtunës, zyrtarët kanë thënë se uji ka dalë përmbi një digë në qendër të provincës Çungçeong.

Kryeministri i Koresë së Jugut, Han Duck-soo e ka kërkuar ndihmën e ushtrisë për të ndihmuar në përpjekjet për kërkim-shpëtim.

Përveç viktimave, edhe 10 persona tjerë është raportuar të jenë zhdukur dhe shumë të tjerë të plagosur.

Shifra e viktimave pritet të rritet.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×