English

Dhuna ndaj grave| Australianët dalin masivisht në protesta, kërkojnë ligje të ashpra

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në të gjithë Australinë janë mbajtur protesta kundër dhunës ndaj grave, pas një sërë ngjarjesh gjatë kohëve të fundit.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, demonstruesit kërkuan që dhuna me bazë gjinore të shpallet një emergjencë kombëtare dhe të vendosen ligje më të rrepta për ta ndaluar atë.

Kryeministri Anthony Albanese tha se çështja ishte një krizë kombëtare.

Në Australi, një grua është vrarë mesatarisht çdo katër ditë deri më tani këtë vit.

Organizatorja e tubimeve, Martina Ferrara tha: “Ne duam opsione alternative të raportimit për të mbijetuarit e viktimave, që t’i lejojnë ata të zotërojnë historitë e tyre dhe të zotërojnë udhëtimin e tyre të shërimit dhe raportimit.

“Dhe ne duam që qeveria të pranojë se ky është një veprim urgjent dhe të ndërmarrë veprime të menjëhershme”, tha ajo.

Duke folur në një marshim në kryeqytetin Canberra ku morën pjesë mijëra protestues, Z. Albanese pranoi se qeveria në të gjitha nivelet duhet të bëjë më mirë.

“Ne duhet të ndryshojmë kulturën, qëndrimet, sistemin ligjor dhe qasjen nga të gjitha qeveritë,” tha ai.

“Ne duhet të sigurohemi që kjo të mos varet nga gratë, por nga burrat, që të ndryshojnë sjelljen e burrave gjithashtu”, shtoi ai.

Duke iu përgjigjur thirrjeve të protestuesve që dhuna ndaj grave të klasifikohej si një emergjencë kombëtare ai tha se kjo duhej trajtuar vit pas viti.

“Ne nuk kemi nevojë për një muaj apo dy muaj – ne duhet ta trajtojmë këtë në mënyrë serioze, javë pas jave, muaj pas muaji, vit pas viti,” tha ai.

Ndërsa disa nga turma e kritikuan atë, Z. Albanese sugjeroi se i ishte thënë para kohe se nuk do të lejohej të fliste në tubim, duke shkaktuar një përplasje të tensionuar me organizatoren Sarah Williams.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×