English

Eshtrat e një dinozauri 161 milionë-vjeçar do të dalin në ankand

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eshtrat e një dinosauri gati të plotë 161 milionë vjeçar po dalin nën ankand në Nju Jork, si pjesë e serisë së tyre vjetore të shitjeve të Javës Geek.

- Advertisement -

‘Apex’, i cilësuar si Stegosaurus më i plotë i zbuluar ndonjëherë, ka një gjatësi prej 11 metrash dhe afërsisht 27 metra të gjatë nga maja e bishtit deri në hundë, sipas Cassandra Hatton, Shefja Globale e Shkencës dhe Kulturës Popullore në Sotheby’s.

“Për sa i përket Stegosaurus, kjo është një kafshë tepër e rrallë. Në botë njihen vetëm tetë ose nëntë, “thotë Hatton.

Sotheby’s bashkëpunoi ngushtë me pronarin për të dokumentuar të gjithë procesin, nga zbulimi dhe gërmimi deri te restaurimi, përgatitja dhe montimi.

“Është rreth 79% i përfunduar,” tha Hatton. “Kjo bazohet në atë se sa është në të vërtetë kocka fosile. Sa nga eshtrat u gjetën në të vërtetë?”

Stegosaurus është anëtari më i njohur i dinosaurëve të blinduar të quajtur Thyreophorans, i karakterizuar nga forma dhe rregullimi i veçantë i armaturës së lëkurës në shpinë, që shtrihet nga qafa në bisht.

“Apex” u zbulua në maj 2022 në Formacionin Morrison, i vendosur në Moffat County, Kolorado, pranë qytetit të Dinosaur. Gërmimi përfundoi në tetor 2023.

Stegosaurus nuk tregon shenja të lëndimeve luftarake ose të lidhura me grabitqarin. Megjithatë, dëshmitë e artritit tregojnë se ai ka jetuar në një moshë të shtyrë.

“Kafsha u gjet me bisht të përkulur poshtë trupit, që është një pozë e zakonshme vdekjeje për kafshët,” tha Hatton.

Dinozauri i periudhës Jurassic pritet të shitet nga 4 deri në 6 milionë dollarë (3,7 milionë dhe 5,5 milionë euro), megjithëse Hatton theksoi se “një Stegosaurus i këtij kalibri nuk është shitur kurrë më parë në ankand”.

Ankandi do të mbahet në Nju Jork më 17 korrik.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?