English

Diskutohen projektet për rijetëzimin e objekteve me vlerë në kryeqytet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në vazhdë të nismës “Open House Tirana Festival”, Fondi i Arkitekturës në Shqipëri diskutoi në Bibliotekën e Kryeministrisë temën “Rijetëzimi i qytetit”. Të pranishëm ishin ekspertë të njohur në fushën e arkitekturës.

- Advertisement -

“Rijetëzimi i Qytetit” ishte tema në fokus të diskutimit nga paneli i ekspertëve, ku u fol edhe për rijetëzimin e godinës Teatrit te Kukullave, historinë që ka të bëjë me gjenezën e shtetit te pavarur shqiptar dhe projektin e rijetëzimit, sipas të cilit godina nuk do të jetë më vetëm teatër.

Mes te tjerash u diskutua edhe për rijetëzimin e monumenteve të trashëgimisë kulturore.

Kjo nismë e iniciuar nga Fondi i Arkitekturës në Shqipëri në bashkëpunim me Shoqatën e Arkitektëve të Shqipërisë ka si qëllim vlerësimin e diversitetit arkitektonik dhe trashëgiminë kulturore të qytetit të Tiranës.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?