English

Dita e Çlirimit të Shqipërisë, Ilir Meta homazhe në Varrezat e Dëshmorëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka zhvilluar homazhe në Varrezat e Dëshmorëve, me rastin e ditës së Çlirimit.

Meta nuk pranoi të komentonte për mediat, ndërsa vijoi në qetësi procedurat që ndiqen gjatë këtyre vizitave.

Më herët ishin përfaqësuesit e qeverisë dhe Presidenti që zhvilluan homazhe në Varrezat e Dëshmorëve.

- Advertisement -

Shqipëria u çlirua nga pushtuesit nazistë në vitin 1944, por ka diskutime nëse është çliruar në 28 apo 29 nëntor.

Politika në këtë aspekt është e ndarë, pasi të djathtët e festojnë ditën e Çlirimit në 28 nëntor, bashkë me ditën e Pavarësisë, ndërkohë që të majtët njohin 29 nëntorin si ditë të Çlirimit.

Por kur e majta erdhi në pushtet në vitin 1997, 29 Nëntori e fitoi sërish statusin e Ditës së Çlirimit, pasi me një ligj të posaçëm u kthye në festë zyrtare.

Ditën e sotme pritet të ketë festime patriotike dhe organizime të shumta në nder të kësaj dite.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×