Dita e fundit e samitit të NATO-s, publikohet koncepti strategjik i aleancës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përpara ditës së fundit të samitit, liderët e Natos vizituan muzeun Prado në Madrid. Ata tashmë ftuan zyrtarisht Suedinë dhe Finlandën që të jenë pjesë e Aleancës si dhe u zotuan për një rishikim më të gjerë të misionit ushtarak të NATO-s.

“Liderët miratuan  konceptin e ri strategjik të NATO-s, dhe ai sapo është  publikuar.  Ky është koncepti i ri strategjik. Një i ngjashëm u ra  dakord në vitin 2010. Por ky koncept është shumë ndryshe në krahasim me të vjetrin. Ai  bën të qartë se Rusia përbën kërcënimin më të rëndësishëm dhe të drejtpërdrejtë për sigurinë tonë,” – u shpreh kreu i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Së bashku me premtimin për mbështetje  më të madhe për Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë “për aq kohë sa duhet”, NATO po forcon krahun e saj lindor, duke transformuar Forcën e Reagimit , edhe SHBA ka rënë dakord  të shtojë praninë e saj ushtarake në Evropë.

- Advertisement -

Ndërsa Liderët e Suedisë, Finlandës, Norvegjisë dhe Danimarkës kanë  nisur të reflektojnë mbi pamjen e re të NATO-s,  të bllokut nordik.

“Duhet të kemi parasysh se Finlanda, gjatë dekadave dhe veçanërisht gjatë dekadës së fundit, ka krijuar  bashkëpunim, partneritet të zgjeruar me NATO-n, bashkëpunim dypalësh me SHBA-në, me Britaninë e Madhe,” – tha Sauli Niinisto, president i Finlandës.

Vendet partnere të NATO-s s– Australia, Zelanda e Re, Japonia dhe Koreja Jugore – marrin po ashtu pjesë në samit. Aksioni i Rusisë dominoi diskutimet në Madrid por Aleanca u përqëndrua edhe në të tjera çështje sikundër janë sfidat e vazhdueshme që vijnë nga Kina.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

Pranga sekretares së MSH për korrupsion, Hoxha: S’do guxonte pa lejen e eprorëve

Gazetari Poli Hoxha ka komentuar arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro, e cila akuzohet për korrupsion. Në një intervistë për...

Bie inflasioni në Turqi, për herë të parë në 16 muaj zbret në 40%

Inflacioni vjetor në Turqi ka rënë nën shifrën 40 për qind në maj, për herë të parë që 16 muaj. Sipas të dhënave zyrtare,...

TË FUNDIT

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

Pranga sekretares së MSH për korrupsion, Hoxha: S’do guxonte pa lejen e eprorëve

Gazetari Poli Hoxha ka komentuar arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro, e cila akuzohet për korrupsion. Në një intervistë për...

Bie inflasioni në Turqi, për herë të parë në 16 muaj zbret në 40%

Inflacioni vjetor në Turqi ka rënë nën shifrën 40 për qind në maj, për herë të parë që 16 muaj. Sipas të dhënave zyrtare,...

Berisha thirrje nga Kuvendi: Ka vetëm një rrugë, protesta, protesta e vetëm protesta

Ish-kryeministri Sali Berisha bëri thirrje nga foltorja e Kuvendit për protesta masive kundër manipulimit të zgjedhjeve. Berisha tha në fjalën e tij se zgjedhja e...

Mediu-opozitës: Duhen lista të hapura, zelli për udhëheqësin po na lë pa shqiptarë

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i pranishëm në seancën plenare këtë të hënë i bëri thirrje grupeve politike opozitare që të shikojnë të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×