avokati i popullit

‘Na është mohuar e drejta’, studentët kërkesë për takim me Avokatin e Popullit

Studentët e mjekësisë të cilët prej disa kohësh kanë protestuar pasi kanë qenë në kundërshtim me ligjin për t’u diplomuar 5...

Zgjedhja e Avokatit të Popullit, Balla ftesë Bardhit të ulen në bisedime

Kur na ndan edhe 1 muaj nga përfundimi i këtij sesioni parlamentar, Partia Socialiste ka kërkuar bashkëpunimin e Partisë Demokratike për...

Avokati i Popullit zgjidhet brenda 20 korrikut, emrat e propozuar nga opozita

Burime për Euronews Albania bëjnë me dije se brenda 20 korrikut që është seanca e fundit e parlamentit për këtë sesion...

Balla: Avokati i Popullit zgjidhet siç e përcakton Kushtetuta, thirrja për opozitën

Kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla është shprehur se duhet një Avokat i Popullit ashtu siç e përcakton Kushtetuta. Në...

Nis gara për Avokatin e Popullit, kandidatët paraqesin platformat në Kuvend

Kuvendi i Shqipërisë ka nisur procedurat për zgjedhjen e Avokatit të Popullit. 15 kandidatët kanë nisur seancën dëgjimore në Komisionin e...

Nga Vitore Tusha te Tartar Bazaj, kush janë kandidatët për Avokatin e Popullit

Kuvendi ka rihapur procedurën për Avokatin e ri të Popullit. Në përfundim të afatit ligjor janë vetëofruar për të aplikuar për...

Mbyllen aplikimet për Avokatin e Popullit, ja kandidatët

Janë mbyllur aplikimet për Avokatin e Popullit. Kandidatët janë: Lefterije Luzi Alket Jaupi Besim Ndregjoni Robert Gajda Endri Papajorgji Sokol Hazizaj Drita...

Avokati i Popullit, Bushka: Javën e ardhshme Kuvendi pritet të hapë procesin

Javën e ardhshme Kuvendi pritet të hapë thirrjet për avokatin e popullit. Në një intervistë për Euronews Albania, kryetarja e komisionit të...

Zbardhet raporti i Avokatit të Popullit për Lear Kurtin, shkeljet e konstatuara

Euronews Albania ka mundur të sigurojë raportin e plotë të Avokatit të Popullit në lidhje me vdekjen e 31-vjeçarit Lear Kurti,...

Si mund të zgjidhet Avokati i Popullit? Balla: Opozita s’respekton kandidatët e vet

Avokati i Popullit zgjidhet nga Kuvendi ku opozita ka të drejtën e propozimit. Ishte kjo deklarata për mediat e kreut të grupit...

Balla: Do hapim garën për Avokatin e Popullit, të kandidojë kush përmbush kriteret

Kreu i Grupit Parlamentar Socialist, Taulant Balla, deklaroi në përfundim të mbledhjes së Konferencës së Kryetarëve këtë të enjte, se PS...

Votimi për Avokatin e Popullit, Berisha: I turpshëm, Rama hodhi poshtë kandidaturat

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha e ka konsideruar të turpshëm votimin për Avokatin e Popullit dje në Kuvend. Gjatë fjalës së...

Gjiknuri: Avokati i Popullit duhet të jetë një figurë konsensuale dhe jo politike

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri, deklaroi se Avokati i Popullit duhet të jetë një figurë konsensuale dhe jo...

Alibeaj tregon emrat: Dy kandidatët e PD-së për Avokatin e Popullit

Deputeti demokrat, Enkelejd Alibeaj ka bërë publikë dy emrat që ka përzgjedhur grupi i Partisë Demokratike si kandidatë për Avokat të...