Dita e Përkujtimit të Holokaustit, Kuvendi mban seancën e posaçme

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

27 Janari është shpallur nga Asambleja e Përgjithshme e OKB si DIta Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, datë e cila përkon me përvjetorin e çlirimit të kampeve të vdekjes të Auschvitz në vitin 1945, ku Hitleri torturoi me mijëra hebrenj.

Edhe Kuvendi i Shqipërisë sot ne oren 10:00 do të mbajë një seancë të posaçme në nder të viktimave të Holokausit.  Shqipëria është një prej vendeve të rralla në botë ku gjatë Luftës së Dytë Botërore, u strehuan e gjetën shpëtim, jo vetëm hebrenjtë që jetonin në Shqipëri, por edhe disa mijëra hebrenj të vendeve të Ballkanit dhe të Evropës Qendrore.

Në Elbasanin e vitit 1943, ku ishte kryetar bashkie Tafil Boletini, nipi i Isa Boletinit u ka ofruar shpëtim të sigurtë 10 mijë hebrenjve, të cilët kishin ardhur nga Bullgaria , sepse atje nuk u kishin ofruar shpëtim dhe siguri.

- Advertisement -

Ai ua ndërroi dokumentacionin dhe datat e lindjes dhe u vendosi profesionin kamuflues si dëshmi për t’i shpëtuar ata nga vrasja naziste .

Janë dokumentet që e dëshmojnë veprën patriotike të Tafil Boletinit në Elbasan, kur hebrenjët falë patriotizimit të një shqiptari nga Mitrovica e Kosovës, gjetën shpëtimin e sigurtë.

Dokumentet me listat e emrave të hebrenjve të shpëtuar në Elbasan janë gjetur në Arkivin e Shkupit nga profesor Skender Asani

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Chollet uron Kurtin për marrëveshjen e arritur në Ohër

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka uruar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për marrëveshjen e arritur në Ohër mes...

“Krijonte miqësi me familjarët”, detaje nga sjelljet e trajnerit përdhunues grek

Një trajner i arteve marciale në Greqi akuzohet për përdhunimin e 5 të miturve, nxënëse me të cilat punonte. Mediat greke raportojnë se 44-vjeçari kërkonte...

“Po shkon në gojën e luanit”, CEO i Tik Tok-ut do dëshmojë në Kongresin Amerikan

CEO i Tik Tok, Shou Zi Chew do futet në “gojën e luanit”, pasi ai do të japë për herë të parë një dëshmi...

TË FUNDIT

Chollet uron Kurtin për marrëveshjen e arritur në Ohër

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka uruar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për marrëveshjen e arritur në Ohër mes...

“Krijonte miqësi me familjarët”, detaje nga sjelljet e trajnerit përdhunues grek

Një trajner i arteve marciale në Greqi akuzohet për përdhunimin e 5 të miturve, nxënëse me të cilat punonte. Mediat greke raportojnë se 44-vjeçari kërkonte...

“Po shkon në gojën e luanit”, CEO i Tik Tok-ut do dëshmojë në Kongresin Amerikan

CEO i Tik Tok, Shou Zi Chew do futet në “gojën e luanit”, pasi ai do të japë për herë të parë një dëshmi...

Çmimet e bulmetit në ‘stratosferë’, qytetarët: Çmenduri! S’hamë dot një copë djathë

Qytetarët në Durrës e kanë të vështirë të blejnë bulmet, kjo pasi çmimi është rritur me 28%. Kjo normë rritje vlerësohet si më e...

Ekspozita ‘100 vjet Flamurtar’ çelet në Vlorë me rastin e përvjetorit të klubit

"100 vjet Flamurtar", me këtë titull në hollin e teatrit ‘Petro Marko’ është çelur ekspozita me fotografi për 22 disiplinat e sporteve të klubit...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×