English

Dita e Zisë në Kosovë për gratë e vrara, Hovenier: Të bëjmë më shumë kundër dhunës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dita e sotme ka qenë një ditë zie për Kosovën nga presidentja Vjosa Osmani, “në kujtim të të gjitha grave dhe vajza të vrara në Kosovë si rezultat i dhunës në baza gjinore”.

- Advertisement -

Flamuri i SHBA-së në ndërtesën e Ambasadës Amerikane në Prishtinë është ulur në gjysmështizë për nder të Ditës së Zisë.

Ambasadori amerikan, Jeffrey Hovenier, ka thënë se sot nderohen dhe kujtohen të gjitha viktimat e femicidit dhe dhunës në familje.

Ai tha se rastet e fundit të dhunës në familje nënvizojnë nevojën urgjente për të bërë më shumë për parandalimin e këtij fenomeni.

“Rastet e fundit dhe veprimet e dhunës në familje nënvizojnë nevojën urgjente për të bërë më shumë në adresimin dhe parandalimin e të gjitha formave të dhunës kundër grave dhe vajzave.

Ne duhet të përpiqemi të ndërtojmë shoqëri ku secili individ mund të jetojnë i lirë prej frikës dhe lëndimit”, ka thanë Hovenier.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?