Drejtori i Arkivës flet për ballistët që luftuan deri në fund të luftës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë thotë se ka pasur edhe ballistë dhe legalistë që kanë luftuar deri në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Në emisionin Now në Euronews Albania, Bido u shpreh se në Luftën e Dytë Botërore kishte një kupolë komuniste, që sipas tij ishin shumë pak vetë.

“Para se të niste Lufta e Dytë Botërore kanë qenë shqiptarët ata që kanë bërë protesta para se Stalini të caktonte që komunistët duhet të hynin në luftë me nazifashistët. Ka qenë Vasil Laçi që ka bërë një at heroik duke e ditur që do humbiste jetën, duke tentuar të vrasë perandorin italian nën mes të Tiranës. Kanë qenë edhe ballistë që kanë luftuar deri në fund të Luftës së Dytë Botërore, një pakicë, edhe legalistë të cilët tashmë pas shumë vitesh në debatin intelektual është pranuar por nuk është përcjellë dot. Në atë që unë ndahem, nëse unë shoh të bardhën dhe të zezën; në Luftën e Dytë Botërore kemi të keqen, në shumë thonjëza, një kupolë ideologjike komuniste që ishin shumë pak vetë”, tha Bido.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

TË FUNDIT

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

Zbardhen emrat e kandidatëve për 13 bashkitë e qarkut Fier dhe Vlorë

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet loakle...

Zbardhen emrat e kandidatëve të PS në qarkun e Durrësit (EMRAT)

Janë zbardhur emrat e kandidatëve për bashkitë e qarkut të Durrësit në zgjedhjet e 14 majit. Vihet re se në këtë qark nuk ka asnjë...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×