Drithi i bllokuar në Ukrainë, kërkohen zgjidhje për të lejuar eksportin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bisedime të vështira po vazhdojnë për të zhbllokuar portin ukrainas të Odesës në Detin e Zi për të lejuar eksportin e drithërave si misri dhe gruri.

Që nga pushtimi i Rusisë më 24 shkurt  mijëra  tonë drithë mbeten të bllokuara në porte.

Por presidenti Zelenskyy thotë se përpjekjet për të zgjidhur problemin po vazhdojnë.

- Advertisement -

“Ne po zhvillojmë negociata komplekse në shumë nivele për të zhbllokuar portet tona. Por siç e  shihni, ende nuk ka përparim. Sepse asnjë mjet i vërtetë nuk është gjetur ende për t’u siguruar kundër sulmeve të mëtejshme ruse”, tha Volodymyr Zelensky, President i Ukrainës.

Zgjidhje të ndryshme po kërkohen duke përfshirë opsionet e tokës nëpërmjet rrugës dhe hekurudhave. Hungaria ka ofruar  territorin e saj si një rrugë të mundshme për eksportet e grurit ukrainas.

“Ne kemi ofruar që eksporti i grurit nga Ukraina me destinacion Afrikën e Veriut ose Lindjen e Mesme mund të kalojë përmes Hungarisë dhe  gjithashtu mund të japim siguri për  kapacitetin e dërgesës dhe kapacitetin logjistik, pa asnjë  pagesë”, u shpreh Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto.

Ndërkohë banorët e Kramatorsk në rajonin lindor të Ukrainës, Donbas, po kërkojnë një  normaliteti, pavarësisht shqetësimeve për përparimin e Rusisë në drejtimin e tyre.

Qyteti i rrethuar i Severodonetsk është vetëm 50 kilometra larg, por shumë prej tyre edhe pse të frikësuar duan të qëndrojnë në shtëpitë e tyre.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: 30 persona me uniforma e të armatosur rëndë vijojnë të sulmojnë policinë tonë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë në konferencë për media se e diela është ditë e rëndë për Kosovën. “Vrasja e tij (zyrtarit policor)...

Vrasja e policit në Kosovë, reagon Begaj: Akt kriminal për stabilitetin e rajonit

Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka reaguar pas vrasjes së policit të Kosovës në Veri. Begaj e cilëson sulmin akt të organizuar kriminal është cenim...

Voton kandidati i “Bashkë Fitojmë” për Kukësin: Do raportojmë çdo parregullsi

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

TË FUNDIT

Kurti: 30 persona me uniforma e të armatosur rëndë vijojnë të sulmojnë policinë tonë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë në konferencë për media se e diela është ditë e rëndë për Kosovën. “Vrasja e tij (zyrtarit policor)...

Vrasja e policit në Kosovë, reagon Begaj: Akt kriminal për stabilitetin e rajonit

Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka reaguar pas vrasjes së policit të Kosovës në Veri. Begaj e cilëson sulmin akt të organizuar kriminal është cenim...

Voton kandidati i “Bashkë Fitojmë” për Kukësin: Do raportojmë çdo parregullsi

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

Vrasja e policit, Hasani: Akt kriminal që kërcënon rajonin, jemi krah Kosovës

Ministri i Jashtëm Igli Hasani ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës ku një polic mbeti i vrarë dhe një tjetër...

“Të vdesësh për atdhe, si të rilindësh”, reagon familja e policit të vrarë në Veri

Familjarët e policit të vrarë kanë thënë se Afrim Bunjaku është zyrtari policor që është vrarë të dielën në veri të Kosovës. Familjarët kanë thënë...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×