“Duhet investuar në sistemin elektronik”, Iris Luarasi: Ja ku vidhen votat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pedagogia Iris Luarasi e ftuar në “Barometri” tha se duhet të investohet më shumë në sistemin e votimit elektronik, pasi sipas saj nxjerrja e rezultatit nga ky lloj votimi është më i shpejtë dhe më i saktë.

“Masakra zgjedhore ndodh në numërim. Procesi elektronik ty ta eliminon këtë mundësi, pasi në 30 minuta ti e nxjerr procesin. Nëse brenda 30 minutave ti ke një proces në gjithë Shqipërinë, ulet mundësia për të vjedhur.

Iris Luarasi tha se edhe pse po thuhet se nuk vidhet më gjatë numërimit të votave, ajo tha se kjo gjë vazhdon.

- Advertisement -

“Nuk vidhet më në numërim? Një numër rekord me fletë të pavlefshme votim. Nëse kemi një votim elektronik është shumë i vogël marzhi i gabimit dhe shumë më e madhe saktësia, sepse nuk e lë në ndërgjegjen e komisionerëve interpretimin e fletëve të pavlefshme.

Kjo është një marrëveshje mes atyre që kanë komisionerë në numërimin  votave, po ata që nuk kanë2? Ne duhet të jemi të ndershëm dhe të themi që paratë që hidhen atje janë plotësisht të merituara dhe se shqiptarët nuk duhet të votojnë më me dorë”,-tha për Euronews Albania, Iris Luarasi.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

TË FUNDIT

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×