English

E premtja e zezë, qindra besimtarë ortodokë në Korcë në rrugëtimin e Epitafit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qindra besimtarë ortodoksë janë bërë pjesë e së premtes së zezë që simbolizon vdekjen e Jezu Krishtit.

- Advertisement -

Rrugëtimi i Epitafit ka filluar me grumbullimin e besimtarëve ortodoksë të pesë kishave në sheshin përballë katedrales “Ringjallja e Krishtit”, me pas besimtarët por dhe shumë qytetarë korçarë përfshi këtu edhe ata të besimeve të tjera fetare kanë lëvizur përgjatë pedonales dhe bulevardeve “Fan Noli” e “Republika” në 14 ndalesat e mundimeve të Jezu Krishtit.

Ceremoninë e së Premtes së Zezë e ka drejtuar Mitropoliti i Korçës dhe Voskopojës Hirësia e Tij Imzot Joan Peleshi.

Epitafi simbolizon rrugëtimin e mundimshëm të Krishtit deri në kryqëzimin e tij.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?