English

Ekskluzive/Abuzimi me fondet, BE reagon për Euronews Albania për arrestimin e Beqajt

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Delegacioni i Bashkimit Evropian në Tiranë ka reaguar lidhur me arrestimin e ish-ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqaj.

- Advertisement -

Në një përgjigje ekskluzive për Euronews Albania, Delegacioni i BE sqaron se institucionet e drejtësisë në Shqipëri janë te detyruara të kenë mekanizma të kontrollit financiar për të mbrojtur interesat financiare të Bashkimit Evropian.

“BE-ja nuk komenton mbi procedurat gjyqësore në vazhdimësi.

Institucionet shqiptare janë të detyruara të kenë mekanizma efektivë të kontrollit financiar për të mbrojtur interesat financiare të BE-së.

Rol të rëndësishëm në këtë drejtim luajnë edhe institucionet e pavarura të drejtësisë.

BE-ja ka mjete dhe procedura në dispozicion për të mbrojtur interesat e veta financiare, nëse është e nevojshme”, thuhet në reagimin e BE.

Ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj u arrestua disa ditë më parë për korrupsion me fondet e BE-së në agjencinë që drejtohej prej tij SASPAC.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?