English

Ekspertët francezë: Fëmijët të mos përdorin smartfonë para moshës 13 vjeç

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fëmijët nuk duhet të lejohen të përdorin telefonat inteligjentë para moshës 13 vjeç dhe duhet të ndalohen nga mediat sociale konvencionale si TikTok, Instagram dhe Snapchat deri në moshën 18 vjeç, sipas një raporti eksperti të porositur nga presidenti francez Emmanuel Macron.

- Advertisement -

Macron u kërkoi ekspertëve të propozojnë udhëzime për përdorimin e telefonave inteligjentë në popullatën e fëmijëve, duke dashur të ndërmarrin hapa vendimtarë për të kufizuar ekspozimin e tyre ndaj ndikimit negativ të kësaj teknologjie, raporton London Guardian.

Megjithatë, për momentin nuk është e qartë se si mund të veprojë qeveria franceze pas publikimit të këtij raporti.

Në janar të këtij viti, presidenti Macron njoftoi se “ndalimet dhe kufizimet janë të mundshme” në Francë.

Raporti theksonte se fëmijët duhet të mbrohen nga “qasja strategjike e industrisë së teknologjisë, e drejtuar nga fitimi, që synon të tërheqë vëmendjen e fëmijëve, duke përdorur të gjitha format e aftësive njohëse për t’i lidhur ata me ekranet, për t’i kontrolluar, për t’i ri-angazhuar dhe për të fituar para”.

Fëmijët po bëhen “mall” në tregun e teknologjisë së re, thuhet në raport, duke shtuar: “Ne duam që industria të dijë se ne shohim se çfarë po bëjnë dhe nuk do t’i lëmë t’i shpëtojnë.

Një studim i kryer nga shkencëtarë dhe ekspertë gjatë tre muajve, i udhëhequr nga neurologu Servan Mouton dhe Amin Benjamina, shef i psikiatrisë në departamentin e varësive në Spitalin Paul-Bruce, sugjeron që fëmijët nën moshën tre vjeç nuk duhet të ekspozohen ndaj ekraneve video. duke përfshirë televizorin dhe se asnjë fëmijë nuk duhet të ketë telefon para moshës 11 vjeçare.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?