Eksperti: Ja çfarë duhet bërë për të fuqizuar bujqësinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i bujqësisë Ilir Pilku tha se Ministria e Bujqësisë duhet të ndryshojë strategji në lidhje me bujqësinë, importet dhe eksportet.

Në një intervistë për Euronews Albania, tha ndër të tjera se Ministra e Bujqësisë ka nevojë për ekspertizë të lartë në mënyrë që bujqësia të fuqizohet.

Ndikim sipas ekspertit ka dhe buxheti.

- Advertisement -

“Buxheti i vitit 2022 ka qenë një buxhet mbreslënës, buxheti më i madh që i është akorduar ndonjëherë bujqësisë, por pyetja është a është i mjaftueshëm. Ministria e Bujqësisë duhet të kuptojë një gjë, që sa më shumë të afrohemi drejt BE aq më shumë obligime do të ketë. Buxheti i shtetit duhet ta rimendojë mirë fondet që alokon në Ministrinë e Bujqësisë. Ministria ka nevojë për ekspertizë të lartë, të huaj në mënyrë që të vendos strategji të mira dhe të ecë bujqësia. Politikat tona orientuese nuk kanë qenë ato të duhurat”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rreshjet e shiut përmbysin rrugët e Nju Jork-ut

Shiu rekord pushtoi sistemin e kanalizimeve të Nju-Jorkut të premten. Reshjet e shumta u bën shkak për një valë të përmbytjeve që rrjedhin nëpër...

“Ose e imja, ose e askujt tjetër”- Shkaku pse burri vrau Klodiana Vefën dhe veten

Mediat italiane kanë raportuar se Alfred Vefa i cili ekzekutoi gruan e tij mbrëmjen e të enjtes nëItali është gjetur i pajetë. Ai është...

“Kosova dhe Serbia të veprojnë me maturi”, Rama: Të shtensionohet situata në kufi

Kryeministri Edi Rama i është bashkuar thirrjes së SHBA-së për shtensionim të menjëhershëm në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë. Përmes një postimi në platformën X...

TË FUNDIT

Rreshjet e shiut përmbysin rrugët e Nju Jork-ut

Shiu rekord pushtoi sistemin e kanalizimeve të Nju-Jorkut të premten. Reshjet e shumta u bën shkak për një valë të përmbytjeve që rrjedhin nëpër...

“Ose e imja, ose e askujt tjetër”- Shkaku pse burri vrau Klodiana Vefën dhe veten

Mediat italiane kanë raportuar se Alfred Vefa i cili ekzekutoi gruan e tij mbrëmjen e të enjtes nëItali është gjetur i pajetë. Ai është...

“Kosova dhe Serbia të veprojnë me maturi”, Rama: Të shtensionohet situata në kufi

Kryeministri Edi Rama i është bashkuar thirrjes së SHBA-së për shtensionim të menjëhershëm në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë. Përmes një postimi në platformën X...

Në kërkim për ekzekutimin e ish-bashkëshorten, burri vret veten me të njëjtën armë

Alfred Vefa, autori i dyshuar i vrasjes së 35 vjeçares Klodiana Vefa është gjetur i vdekur. Sipas mediave italiane, ish-bashkëshorti i gruas që u vra...

E rëndë! U copëtua nga makina e mishit, vdes para syve të vajzës shqiptarja në Greqi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në Greqi. Një 50 vjeçare shqiptare në është copëtuar nga makineria e mishit në...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×