Eksperti: Vetëm 2.5% shkojnë për investime! Kundërshton Gonxhe: S’është e saktë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i ekonomisë Klodian Myço tha se në Tiranë buxheti që shkon për investime direkte në infrastrukturë nuk është më shumë se 2.5%.

I ftuar në “Barometri” në Euronews Albania ai tha shpjegoi se si Bashkia e Tiranës e ndan buxhetin, por sipas Blendi Gonxhes nuk është e vërtetë që buxheti që shkon për infrastrukturë është 2.5%, pasi sipas tij shpenzohet shumë më shumë.

Pjesë nga biseda:

- Advertisement -

Klodian Muço: E  dini se sa paguan Bashkia e Tiranës për investime në infrastrukturë? Vetëm 2.5%. nga ky buxhet i përgjithshëm që merr Bashkia e Tiranës 60% i çon për paga, për patronazhistët e famshëm, i çon edhe për shpenzime administrative, ndërsa për problematika për investime në infrastrukturë në tërësi vetëm 2.5%.

Bledi Gonxhe: Të ndërhyj pak, se kjo përqindje nuk është e saktë. Vetëm parqet kanë pasur një buxhet prej 5%, drejtoria e përgjithshme e pastrim gjelbërimit ka rreth 6% dhe ndërmarrja e riparim rrugëve, ndërhyrjeve në ndriçim dhe asfaltim ka rreth 15 të tjera.

Klodian Muço: Po i ka buxhet, por është buxhet që del me pagë. Këto agjensi investojnë në të punësuar, në mobilje. Unë thash para që shkojnë për investim në rrugë është vetëm 2%.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

TË FUNDIT

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×