Ekspozita “Vendlindja, liria ime” në Gjermani, vajza shqiptare: S’ka si vendi yt

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Xhulia Ibrahimaj emigroi në Gjermani disa vite më parë duke kërkuar azil. Sot ajo punon pedagoge dhe ka hapur një ekspozitë me punime që i kushtohen vendlindjes së saj.

Ekspozita “Vendlindja, liria ime”, është krijuar nga Xhulia Ibrahimaj.

“Është një tematike që më përçon në lëkurë sepse e shoh lirinë time si vendin ku unë jetoja, në Shqipëri. Mjafton ajri që unë thith në Shqipëri, më jep liri. Pikturat nuk janë bërë veçanërisht për ekspozitë janë bërë gjatë periudhës time në Gjermani,” – tregoi Xhulia.

- Advertisement -

Prej 8 vitesh jeton në Gjermani, një vend i ftohtë, të cilin Xhudie, siç njihet nga të gjithë, arriti ta bëjë për vete.

“Kam ardhur në vitin 2015, si shumë prej bashkatdhetarëve të mi duke kërkuar azil, pasi mundësitë për të ardhur me një vizë studentore nuk ishin,” – tha ajo.

Pasioni i saj për pikturën ka ekzistuar qëkur ishte fëmijë. Por ashtu siç ajo thotë, në Shqipëri, jeta ndahej në prioritete.

“Nuk i kam kushtuar rëndësi pasi duhet të vije prioritete dhe prioriteti im i parë ishte puna, shkolla. Nuk është se e kisha dhe atë sigurinë që do pranohej nga shoqëria shqiptare, mund të bëhej diçka me pikturën,” – u shpreh Xhulia.

Në Gjermani, ajo punon si pedagoge sociale. Jeta e saj vërtitet rreth atij vendi, megjithatë dëshira për t’u rikthyer në Shqipëri është e madhe.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Peshkonin me mjete të ndaluara në liqenin e Shkodrës, procedohen dy persona

Pas patrullimeve të vazhdueshme në liqenin e Shkodrës, policia zbuloi 2 raste të tjera të peshkimit me mjete të ndaluara, mekanizma elektrikë. Dy personat E....

Kurti homazhe për At Artur Liolinin: I pikëlluar! Përfaqësues i denjë i shqiptarëve

Albin Kurti, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shprehur ngushëllimet e tij, për ndarjen nga jeta të At Artur Liolinit, Kryekancelarit të Kryedioqezës Shqiptare...

Ndeshjet e Seria A dhe La Liga| Roma në vendin e 16-të në, “turpërohet” nga Genoa

Roma ka pësuar humbjen e 3-të në kampionat, ndërsa kundërshtari i radhës ishte Genoa. Verdhekuqtë pësuan një humbje me rezultat të thellë në transfertë,...

TË FUNDIT

Peshkonin me mjete të ndaluara në liqenin e Shkodrës, procedohen dy persona

Pas patrullimeve të vazhdueshme në liqenin e Shkodrës, policia zbuloi 2 raste të tjera të peshkimit me mjete të ndaluara, mekanizma elektrikë. Dy personat E....

Kurti homazhe për At Artur Liolinin: I pikëlluar! Përfaqësues i denjë i shqiptarëve

Albin Kurti, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shprehur ngushëllimet e tij, për ndarjen nga jeta të At Artur Liolinit, Kryekancelarit të Kryedioqezës Shqiptare...

Ndeshjet e Seria A dhe La Liga| Roma në vendin e 16-të në, “turpërohet” nga Genoa

Roma ka pësuar humbjen e 3-të në kampionat, ndërsa kundërshtari i radhës ishte Genoa. Verdhekuqtë pësuan një humbje me rezultat të thellë në transfertë,...

Shtyhet gjyqi ndaj Mediut, avokatët e viktimave kërkojnë të njohin dëshmitarët

Është shtyrë për në 3 tetor gjyqi ndaj ish ministrit të mbrojtjes Fatmir Mediu. Shkak u bë kërkesa e avokatit të viktimave, Dorjan Matlia...

80 raste të korruptimit të policisë, në pranga 55-vjeçari, drejtonte motorin i dehur

Policia Rrugore e Tiranës ka zbuluar një rast të ofrimit të mitdhënies për të shmangur ndëshkimin administrativ dhe përgjegjësinë ligjore. Deri më tani, janë identifikuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×