Eleminimi i Spanjës nga Kupa e Botës, shkarkohet Luis Enrike

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eleminimi nga Kupa e Botës nuk është përtypur lehtë në Spanjë, aty ku njoftohet se Federata e Futbollit ka shkarkuar trajnerin Luis Enrike.

52-vjeçari qëndroi për 4 vite në krye të iberikëve, por duket se tashmë aventura e tij merr fund. Humbja përballë Marokut në penallti ka bërë që të shpërthejnë kritikat ndaj Luis Enrikes, pavarësisht se ky i fundit shprehu dëshirën për të qëndruar.

Në 38 ndeshje që ka drejtuar ‘La Furia Roha’, Enrike regjistron 21 fitore, 11 barazime dhe 7 humbje. Ndërkohë ka bërë shumë ndryshime në skuadër, madje edhe në listën e lojtarëve që udhëton drejt Katarit.

- Advertisement -

Prej 2008 Enrike nisi karrierën si trajner tek Barcelona B, më pas kaloi tek Roma, Selta Vigo, u rikthye tek Barcelona dhe së fundmi drejtoi kombëtaren e Spanjës. Në botërorin e Katarit, Spanja u cilësua si një ndër skuadrat favorite, kjo pas nisjes me një fitore spektakolare 7-0 ndaj Kosta Rikës.

Në ndeshjen e dytë barazuan me Gjermaninë 1-1 dhe në të tretën u mposhtën nga Japonia. Në fazën me eleminim direkt u përballën me Marokun, aty ku barazuan 0-0 përgjatë 120 minutave, ndërsa në penallti nuk mundën të shënonin asnjë prej tyre.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

TË FUNDIT

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

Rritet shqetësmi për kostot e jetesës në Tiranë, si ndryshoi në matjet e Barometrit?

Shqetësimi i qytetarëve për koston e jetesës në kryeqytet është rritur. Të ndarë sipas gjinive 32.8% e atyre që mendojnë kështu janë meshkuj, ndërsa...

A është përmirësuar transporti publik në kryeqytet? E zbulon Barometri

Transporti publik është renditur si një nga problematikat kryesore sa i përket qytetarëve të Tiranës. 13.4% e të pyeturve nga Barometri i përkasin gjinisë femërore,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×