Emigrantët dërguan 444 mln euro, fluks i madh nga Gjermania e Anglia

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shuma e parave që emigrantët sjellin te të afërmit e tyre në Shqipëri është rritur këtë vit. Sipas Bankës Qendrore, në 6-mujorin e parë të vitit, dërgesat e tyre arritën në 444 milionë euro, ose 18% më shumë se vitin e kaluar.

E krahasuar ndër vite, 2023-i ka prekur rekord të ri, pasi ka tejkaluar edhe vitin 2009, kur shqiptarët jashtë atdheut kanë dërguar 424 mln euro.

Pas atij viti, fluksi i parave nisi të bjerë, me një mesatare rreth 300 mln euro, për të njohur rritje progresive gjatë 3 viteve të fundit.

- Advertisement -

Të dhënat tregojnë se transferimi i parave është rritur nga Gjermania dhe Anglia, shtete këto që kanë parë një valë të re emigrimi të shqiptarëve, jo vetëm nga vendi ynë, por edhe nga Greqia e Italia.

Fluksi në rritje shpjegohet edhe me  rritjen e diasporës shqiptare jashtë vendit, e cila kontribuon në ekonominë e familjarëve dhe të afërmve që jetojnë këtu.

Sipas Eurostat, në 2022 rreth 74 mijë shtetas shqiptarë morën leje qëndrimi në një nga vendet e BE-së, ndërkohë që shuma vjetore që emigrantët dërgojnë është sa 10% e Prodhimit të Brendshëm Bruto.

Shuma e parave që emigrantët sjellin te të afërmit e tyre në Shqipëri është rritur këtë vit. Sipas Bankës Qendrore, në 6-mujorin e parë të vitit, dërgesat e tyre arritën në 444 milionë euro, ose 18% më shumë se vitin e kaluar.

E krahasuar ndër vite, ky vit ka prekur rekord të ri, pasi ka tejkaluar edhe vitin 2009, kur shqiptarët jashtë atdheut kanë 424 mln euro.

Pas atij viti, fluksi i parave nisi të bjerë, me një mesatare rreth 300 mln euro në 6 muaj, për të njohur rritje progresive gjatë 3 viteve të fundit.

Të dhënat tregojnë se transferimi më i madh i parave vjen nga Gjermania dhe Anglia, shtete këto që kanë parë një valë të re emigrimi të shqiptarëve, jo vetëm nga vendi ynë, por edhe nga Greqia e Italia.

Fluksi në rritje shpjegohet edhe me  rritjen e diasporës shqiptare jashtë vendit, e cila kontribuon në ekonominë e familjarëve dhe të afërmve që jetojnë këtu.

Sipas Eurostat, në 2022 rreth 74 mijë shtetas shqiptarë morën leje qëndrimi në një nga vendet e BE-së. Në krahasim me një vit më parë, numri i lejeve është rritur me 34%.

 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Lihet në burg Doda, vendimi i gjykatës: Naimi i shkoi te vendi i punës, i bleu armën

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën e paraburgimit ndaj Tomë Dodës, personi i katërt i arrestuar për vrasjen e Liridona Ademaj. Doda dyshohet se...

Ish-eprori i UÇK merret në pyetje nga Specialja, i bastiset dhe banesa

Ish-eprori i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Haxhi Shala, është ftuar të hënën për intervistim nga Gjykata Speciale. Lajmin për Radion Evropa e Lirë e...

Dhuna në derbi| Komisioni i Disiplinës i ndalon hyrjen në stadium 14 tifozëve, emrat

Pas akteve të dhunës që shoqëruan ndeshjen KF Tirana – FK Partizani, e vlefshme për javën e 15-të të kampionatit “Abissnet Superiore”, Komisioni i...

TË FUNDIT

Lihet në burg Doda, vendimi i gjykatës: Naimi i shkoi te vendi i punës, i bleu armën

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën e paraburgimit ndaj Tomë Dodës, personi i katërt i arrestuar për vrasjen e Liridona Ademaj. Doda dyshohet se...

Ish-eprori i UÇK merret në pyetje nga Specialja, i bastiset dhe banesa

Ish-eprori i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Haxhi Shala, është ftuar të hënën për intervistim nga Gjykata Speciale. Lajmin për Radion Evropa e Lirë e...

Dhuna në derbi| Komisioni i Disiplinës i ndalon hyrjen në stadium 14 tifozëve, emrat

Pas akteve të dhunës që shoqëruan ndeshjen KF Tirana – FK Partizani, e vlefshme për javën e 15-të të kampionatit “Abissnet Superiore”, Komisioni i...

Britania do t’i japë Ukrainës dy anije gjuetie minash të Marinës Mbretërore

Dy anije gjuetie minash të Marinës Mbretërore po transferohen në Ukrainë për të ndihmuar në forcimin e forcave të saj, ka njoftuar Britania e...

“Doni t’ju çojë në zgjedhje të parakohshme”-Zbardhen kritikat e Ramës për deputetët

Burime nga mbledhja e grupit parlamentar të PS, bëjnë me dije se takimi ka nisur me kritikat e kryeministrit Rama në adresë të ligjvënësve...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×