English

Erdogan viziton Gjermaninë për herë të parë që prej 2020

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ata kanë pikëpamje të kundërta për luftën e Izraelit me Hamasin dhe qëndrime kontradiktore ndaj Moskës, pas ndërhyrjes së saj në Ukrainë, por kur udhëheqësit e Gjermanisë dhe të Turqisë të takohen të premten në Berlin, ata do të kenë shtytje të forta ekonomike dhe elektorale për të biseduar.

- Advertisement -

Vizita e parë e Presidentit Tayyip Erdogan në Gjermani, që nga viti 2020, vjen në prag të zgjedhjeve lokale turke, ku partia e tij shpreson të fitojë bashkitë e Ankarasë dhe Stambollit.

Perspektiva e një qasje më të mirë në tregun e Bashkimit Evropian dhe liberalizimi i vizave do të ishte një dhuratë e madhe për votuesit turq, të cilët po përballen me inflacionin e lartë dhe krizën e thellë ekonomike që ka kapluar Turqinë.

Zoti Erdogan gjithashtu do të ketë nevojë për bekimin e Kancelarit Olaf Scholz nëse dëshiron të blejë 40 avionë luftarakë të modelit “Eurofighter Typhoon” për të cilët njoftoi të enjten. Gjermania, nëpërmjet kompanisë Airbus, është një vend partnere në konsorciumin që i prodhon avionët.

​Për zotin Scholz, i cili kryeson një koalicion trepalësh, roli i Ankarasë në frenimin e migracionit në BE e bën atë një partner të domosdoshëm.

Në shenjë të rëndësisë së vizitës, Kancelari Scholz u përpoq të mos i përgjigjej drejtpërdrejt thirrjeve të ashpra të zotit Erdogan ndaj luftës së Izraelit kundër Hamasit, ku mijëra palestinezë kanë humbur jetën.

Militantët e Hamasit vranë mbi 1200 njerëz në sulmin e përgjakshëm të 7 tetorit ndaj Izraelit dhe morën mbi 240 pengje.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?