Escobar dhe Lajçak takojnë sot Kurtin në Prishtinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këtë të premte, pesë diplomatë nga BE-ja dhe SHBA-ja do të jenë në Prishtinë.

Në përpjekje për ta avancuar dialogun me Serbinë, emisari special i BE-së, Miroslav Lajcak do të takohet me kryeministrin Albin Kurti.

Lajçak, në këtë vizitë, do të shoqërohet nga këshilltari i presidentit francez, i angazhuar për dialogun Kosovë – Serbi; këshilltari i kancelarit gjerman, këshilltari i kryeministrit të Italisë dhe i dërguari i SHBA për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

- Advertisement -

Për herë të parë, në negociata do të perfshihet drejtperdrejt edhe Roma zyrtare. Këshilltarët e Scholz, Macron dhe Melonit të shoqëruar nga Miroslav Lajçak dhe Gabriel Escobar, do të zbarkojnë në Prishtinë dhe më pas Beograd në përpjekjen për jetësimin e të ashtuquajturit plan franko-gjerman.

Në kuadër të kësaj marrëveshjeje, pritet që të marrë zgjidhje çështja e Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe, marrëveshje për të cilën ka një presion të madh drejt qeverisë së Kosovës që ta themelojë në pajtim me vendimin e vitit 2015 të Gjykatës Kushtetuese.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pretendonin se ishin Inuit për të përfituar fonde, 3 gratë akuzohen për mashtrim

Tre gra në Kanada janë akuzuar penalisht pasi dyshohet se pretendojnë se janë Inuit për të marrë përfitime nga organizatat indigjene. Sipas policisë, dy...

Rishi Sunak diskuton të ndërmarrë masa më të rrepta kundër duhanit

Kryeministri britanik Rishi Sunak po mendon të prezantojë disa nga masat më të ashpra kundër pirjes së duhanit në botë për të parandaluar që...

EMRI| Lejoi daljen jashtë shtetit të personit në kërkim, arrestohet polici në Durrës

Gledis Lushi, oficeri i policisë 23-vjeçar me detyrë kontrollor në Stacionin e Policisë në Portin e Durrësi, është ndaluar këtë të shtunë nga Agjencia...

TË FUNDIT

Pretendonin se ishin Inuit për të përfituar fonde, 3 gratë akuzohen për mashtrim

Tre gra në Kanada janë akuzuar penalisht pasi dyshohet se pretendojnë se janë Inuit për të marrë përfitime nga organizatat indigjene. Sipas policisë, dy...

Rishi Sunak diskuton të ndërmarrë masa më të rrepta kundër duhanit

Kryeministri britanik Rishi Sunak po mendon të prezantojë disa nga masat më të ashpra kundër pirjes së duhanit në botë për të parandaluar që...

EMRI| Lejoi daljen jashtë shtetit të personit në kërkim, arrestohet polici në Durrës

Gledis Lushi, oficeri i policisë 23-vjeçar me detyrë kontrollor në Stacionin e Policisë në Portin e Durrësi, është ndaluar këtë të shtunë nga Agjencia...

Zbulohet varreza e lashtë gjatë punimeve në tubacionin e gazit në Peru

Punëtorët peruan zbuluan tetë varre që besohet të jenë rreth 1000 vjet të vjetra, ndërsa po vendosnin një tubacion gazi në kryeqytetin Lima, thanë...

Spanja heq fjalën “gra” nga ekipi kombëtar i futbollit

Duke hequr shprehjen “futbolli i grave” nga emri i ekipit të vet kombëtar, Federata e Futbollit e Spanjës (FFS) shpreson se do të dëshmojë...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×