Escobar thirrje Malit të Zi: Plotësoni katër vendet vakante në Gjykatën Kushtetuese

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rivendosja e kuorumit në Gjykatën Kushtetuese, edhe pse një hap pozitiv përpara, nuk mjafton për Malin e Zi.

Kështu deklaroi i dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, duke shtuar se të katër vendet vakante duhet të plotësohenqë institucioni të jetë vërtet funksional, shkruan RCTG.

Escobar tha se parlamenti malazez duhet të plotësojë të katër vendet vakante në Gjykatën Kushtetuese në seancën që do të mbahet të hënë më 27 shkurt.

- Advertisement -

Ai vlerësoi se një Gjykatë Kushtetuese kompetente dhe plotësisht funksionale është e nevojshme për mbrojtjen e institucioneve demokratike dhe të drejtave të qytetarëve në Mal të Zi, si dhe parakusht për zgjidhjen e krizës aktuale politike në vend.

“Pas rivendosjes së një Gjykate Kushtetuese plotësisht funksionale, zgjedhjet e parakohshme parlamentare janë e vetmja rrugë për një zgjidhje demokratike të krizës aktuale,” shtoi Escobar.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

TË FUNDIT

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

“I korruptuari perceptohet si i zoti”, Qiraxhi: Ndikon klima e pandëshkueshmërisë

Aktivisti Mirgen Qiraxhi është shprehur se në Shqipëri i korruptuari perceptohet si një njeri i aftë dhe i zoti dhe i pakorruptuari perceptohet si...

SPAK lëshon 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit ka lëshuar 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×