English

Estonia mbyll pikën kufitare me Rusinë, zbulohen arsyet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Estonia do të mbyllë sot pikën e saj kufitare Narva-1 me Rusinë midis orës 23:00 dhe 07:00 me orën lokale, njoftoi transmetuesi publik estonez, ERR.

- Advertisement -

Mbyllja është rekomanduar nga ministria e brendshme pasi autoritetet estoneze vëzhguan një fluks në rritje emigrantësh dhe azilkërkuesish.

Banorët vendas nuk mendohet të preken, por ata që udhëtojnë për festën e Pashkëve mund të bllokohen në fufi.

Kalimi Narva-1 lidh të dy vendet nëpërmjet një ure mbi lumin Narva.

Marek Liiva, kreu i pikës kufitare Narva, tha për ERR se kushdo që mbetet në urë pas orës 23:00 do të shihet ende nga kontrolli kufitar dhe do të lejohet të kalojë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?