English

Euro 2024: Heroi i turk Demiral pezullohet për dy ndeshje pas gjesteve nacionaliste

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

UEFA ka njoftuar se po godet lojtarin turk Merih Demiral me një pezullim me dy ndeshje pas një festimi të diskutueshëm në Euro 2024 dhe mosmarrëveshjes diplomatike që shkaktoi.

- Advertisement -

Demiral ndihmoi ekipin e tij të arrinte në çerekfinale falë një dyshe vendimtare në ndeshjen e raundit të 16-të të turneut kundër Austrisë më 2 korrik.

Megjithatë, ndërsa festonte golin e tij të dytë, ai imitoi një shenjë të lidhur me organizatën ultra-nacionaliste turke Ulku Ocaklari, AKA Ujqërit Gri.

Lojtari pretendoi se gjesti i tij ishte një shprehje e pafajshme e krenarisë kombëtare.

Ai mori shpejt mbështetjen e autoriteteve të larta turke, duke parë presidentin Rexhep Tajip Erdogan, i cili tha se mbrojtësi 26-vjeçar thjesht kishte shprehur “eksitimin” e tij.

Ministria e Jashtme e Turqisë gjithashtu vlerësoi, duke thënë se vendimi “përforcoi pikëpamjen se ka një rritje të tendencës për të vepruar me paragjykim ndaj të huajve në disa vende evropiane”.

Omer Celik, zëdhënësi i partisë në pushtet të Erdoganit, e kritikoi ndalimin e UEFA-s si “një vendim jashtëzakonisht të gabuar”. Ai sugjeroi se trupi drejtues ishte përkulur ndaj ndikimit të “disa grupeve të presionit”.

Presidenti Erdogan ka anuluar një udhëtim në Azerbajxhan për të ndjekur ndeshjen e së shtunës kundër Holandës në Berlin në orën 21.00 të Turqisë.

Pas pezullimit, Demiral nuk do të lejohet të luajë dhe gjithashtu do të humbasë një gjysmëfinale të mundshme.

UEFA konfirmoi se nuk do të zbusë qëndrimin e saj ndaj lojtarëve që sjellin politikën në fushë.

Një tjetër lojtar në Euro 2024, sulmuesi i Shqipërisë, Mirlind Daku, u ndëshkua me të njëjtin pezullim me dy ndeshje pasi thirri thirrje antimaqedonase dhe antiserbe.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?