English

Fakte dhe statistika nga Silverstone

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“British Grand Prix” riktheu edhe një herë në vëmendje Lewis Hamilton, që theu ose zgjati rekordet e tij në F1 kur mundi Max Verstappen dhe Lando Norris për fitoren e 4-rt në Silverstone.

- Advertisement -

Në vazhdim disa prej fakteve dhe statistikave në përfundim të garës angleze këtë sezon…

* Hamilton i dha fund një serie negative prej 56 garash pa fitore – e fundit në Arabinë Saudite në vitin 2021.

* Ishte fitorja e 9’të në Silverstone – një rekord në F1 për një cirkuit të vetëm.

* Në moshën 39 vjeç e 182 ditë, Hamilton është fituesi më i vjetër në shekullin e 21.

* Ishte podiumi i 12-të radhazi në Silverstone dhe i 15’ti në total në të njëjtën pistë, rekord në F1 për një cirkuit të vetëm.

* Askush më parë nuk kishte fituar një “Grand Prix” përtej garës së 300’të – Në Silverstone Hamilton zhvilloi garën e 344’rt.

* Hamilton është fituesi i 6’të në 12 garat e para të vitit 2024 – vetëm 3 fitues pati i tërë viti 2023.

* Me 17 vjet e 1 muaj mes fitores së 1’rë dhe të 104’ës, Hamilton zgjati rekordin e të gjitha kohërave në interval (Kimi Raikkonen kaloi 15 viteve mes fitores së 1’rë të fundit).

* Ishte podiumi i 150’të për Hamilton në bordin e Mercedes dhe i 199’ti në karrierë.

* Hamilton u bë piloti i 1-rë përveç He is the first Norris dhe binomit të Ferrari’t që zgjidhet “Driver of the Day” nga tifozët në vitin 2024.

* Verstappen u rendit në vendin e 2-të dhe u ngjit në podiumin e 107’të, duke kapur vendin e 4’rt në klasifikimin e të gjitha kohërave pas Sebastian Vettel (122), Michael Schumacher (155) dhe Hamilton (199).

* Verstappen rriti diferencën në klasifikimin e pilotëve me 84 pikë.

* Vendi i 3-të për Norris ishte podium i 7-të këtë sezon.

* McLaren mbërriti në podium për të 8-ën garë radhazi.

* Norris u rendit i 2-ti për të dytin sezon radhazi në “British Grand Prix”.

* Oscar Piastri  u rendit i 4-ti për të dytin sezon radhazi.

* Piastri vazhdon të jetë piloti i vetëm që kompleton çdo xhiro të vitit 2024.

* Carlos Sainz u rendit i 5-ti dhe vendosi kohën më të shpejtë në xhiron e fundit duke u afruar 4 pikë me Charles Leclerc në klasifikimin e pilotëve.

* Leclerc u rendit në vendin e 14-të duke marrë pikë vetëm në 1 nga 4 garat pas triumfit në Monako.

* Nico Hulkenberg u rendit për të dytën garë radhazi në vendin e 6’të duke përsëritur rezultatin e vitit 2018 në Shtetet e Bashkuara dhe Meksikë.

  • Haas u rendit në dy gara radhazi në vendin e 6-të duke përsëritur të njëjtin rezultat të vitit 2018 në “French & Austrian Grands Prix”.

* Lance Stroll u rendit për të 3-ën herë këtë sezon në vendin e 7-të. Duke mundur Fernando Alonso me një diferencë prej 7”008.

* Stroll dhe Hulkenberg kanë një diferencë minimale në klasifikimin e përgjithshëm.

* Alonso u rendit në vendin e 8-të duke marrë pikë në dy nga 6 garat e fundit.

* Alex Albon në vendin e 9-të përsëriti rezultatin e “Monaco GP”

* Yuki Tsunoda në vendin e 10-të përsëriti rezultatin e vitit 2021 në Silverstone.

* Vendi i 11’të për Logan Sargeant ishte më miri personal këtë sezon.

* George Russell u tërhoq për probleme me sistemin e qarkullimit të ujit duke mos e përfunduar garën për të 2’ën herë në 3 sezonet e fundit.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?