English

FBI e shqetësuar për mundësinë e një sulmi në SHBA

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sulmi terrorist i muajit të kaluar në Moskë ka ngritur shqetësimin e zyrtarëve të sigurisë amerikane se një sulm i ngjashëm mund të organizohet edhe në SHBA.

- Advertisement -

Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmin e 22 marsit në një sallë koncertesh pranë Moskës, ku u vranë 145 persona.

Sipas mediave të huaja, drejtori i FBI-së, Christopher Wray, i tha politikanëve sot: “Duke parë pas karrierës sime në zbatimin e ligjit, do të ishte e vështirë të mendoja për një kohë ku ka kaq shumë kërcënime ndaj sigurisë sonë publike dhe kombëtare”.

“Por ky është rasti pasi jam ulur këtu sot”, tha ai më tej.

Zyrtarët amerikanë kanë qenë të shqetësuar për mundësinë e një sulmi të kryer nga një individ apo grup i vogël individësh i frymëzuar nga lufta Izrael-Hamas në Gaza.

Por masakra në sallën e koncertit në Moskë ka nxitur shqetësimet për një sulm më të koordinuar.

“Shqetësim në rritje është potenciali për një sulm të koordinuar këtu në atdhe, i ngjashëm me sulmin e ISIS-K që pamë në Sallën e Koncerteve të Rusisë disa javë më parë”, tha zoti Wray.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?