Festa e tifozëve kthehet në tragjedi, humb jetën një 14-vjeçar në Francë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

E cilësuar  një ndeshje me tone të forta politike, përballja mes Francës e Marokut ishte e bukur në fushë por aspak e qetë në Francë.

Një 14-vjecar humbi jetën në Montpellier, i goditur nga një makinë gjatë festimeve për kualifikimin e Francës në finalen e Kupës së Botës . Adoleshenti ishte në turmën e marokenëve të cilët në momentin që panë një makinë me flamur francez, e rrethuan për t’ia marrë.

Ndërsa në Paris pas përplasjeve mes dy tifozerive u arrestuan 115 persona.

- Advertisement -

Nga njëra anë ishin francezët që festonin fitoren nga ana tjetër ishin tifozët marokenë të zhgënjyer me rezultatin, të cilët gjatë këtij Botërori kanë festuar në mënyrë të zhurmshme.  

Edhe në Nice, policia e pati të vështirë të kontrollonte turmën e tifozëve dhe i shpërndau vetëm duke përdorur forcën dhe gazin lotsjellës.

Rreth 10 mijë policë dhe xhandarë u mobilizuan në të gjithë Francën për të mbikëqyrur tifozët  e dy ekipeve, e megjithatë festa përfundoi me një viktimë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Numërohen 71% e votave në Turqi, ja kush kryeson bindshëm

Me më shumë se 71% të votave të numëruara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon të kryesojë kundërshtarin Kemal Kilicdaroglu në balotazhin e sotëm,...

Festa e qershive në Dobronik, fermerët: Prodhim i pakët por të kënaqur me çmimet

Qershitë, të parat fruta të pranverës, kanë një festë të posaçme në Dobronik të Beratit. Moti i keq nuk ka ndalur banorët dhe fermerët që...

A do e mbështesni Bashën për kreun e PD? Ja si përgjigjet deputeti Gështenja

Deputeti Lefter Gështenja, është shprehur se e gjithë opozita duhet të reflektojë për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit. I ftuar në Euronews Albania ai...

TË FUNDIT

Numërohen 71% e votave në Turqi, ja kush kryeson bindshëm

Me më shumë se 71% të votave të numëruara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon të kryesojë kundërshtarin Kemal Kilicdaroglu në balotazhin e sotëm,...

Festa e qershive në Dobronik, fermerët: Prodhim i pakët por të kënaqur me çmimet

Qershitë, të parat fruta të pranverës, kanë një festë të posaçme në Dobronik të Beratit. Moti i keq nuk ka ndalur banorët dhe fermerët që...

A do e mbështesni Bashën për kreun e PD? Ja si përgjigjet deputeti Gështenja

Deputeti Lefter Gështenja, është shprehur se e gjithë opozita duhet të reflektojë për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit. I ftuar në Euronews Albania ai...

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...

Studimet për historinë antike të ilirëve e Shqipërisë, botimet shkencore që po bëhen

Luan Përzhita, rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike, është shprehur se në fushën e antikitetit  ka botime por që nuk janë të mjaftueshme. I ftuar...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×