Festivali Evropian i Filmit, triumfon “Trekëndëshi i Trishtimit” i suedezit Ostlund

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Festivali Evropian i Filmit u mbajt në Reikjavik, me vlerësimin e produkteve më të mira kinematografike evropiane.

Konkurrenca këtë vit ishte e ashpër, por një film spikati mes të tjerëve…

Filmi i regjisorit suedez Ruben Ostlund, që ka fituar Palmën e Artë në Kanë, fitoi gjithashtu çmimin për skenarin më të mirë, regjinë dhe aktorin më të mirë.

- Advertisement -

Filmi triumfues rrëfen historinë e një jahti luksoz që kthehet në një varkë të mbytur… Bëhet fjalë për një satirë mizore dhe në disa raste sadiste, që ka në fokus njerëzit e pasur, që herë janë trafikantë armësh dhe influencues përmes mediave sociale.

“Një nga mësuesit me të cilët kam punuar ishte dhe mentori im. Ai më mësoi zanatin në universitet. Njëherë dikush e pyeti: A mundet që kinemaja të ndryshojë botën? Ai tha: Po, por të gjithë filmat po e ndryshojnë botën. Ndaj është konkurrenca për të siguruar vëmendjen dhe ky vlerësim është një mënyrë për të tërhequr vëmendjen dhe për të rritur numrin e kinemave, duke bërë që sa më shumë njerëz të shohin filmin. Pra, nëse keni një mesazh të rëndësishëm, kjo është rruga e duhur për ta shprehur”, tha Ruben Ostlund, regjisor i “Trekëndëshi i Trishtimit”.

Islanda dhe Reikjaviku ofruan më të mirën për kinemanë evropiane, me një ceremoni madhështore që tregoi të gjithë pasurinë dhe deiversitetin e saj. Sidoqoftë, “Trekëndëshi i Trishtimit” ishte një film që fitoi thuajse gjithçka. Ai ishte një shembull i një produksioni kolektiv, që bëri bashkë Suedinë, Gjermaninë, Francën, Greqinë, Turqinë, Danimarkën dhe Britaninë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Pse pranoi ekzekutori të vriste Liridonën?” Gashi: Ai njihte familjen e saj

Avokati Tomë Gashi tha në një intervistë për Euronews Albania se dyshon se e vërteta për vrasjen e Liridonës, nuk do të dalë kurrë. Ai...

“Çelim një fazë të re”, Balla: IKMT të garantojë parandalimin e ndërtimeve pa leje

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, së bashku me drejtuesin e ri të IKMT-së Ervin Hoxha inspektuan nga afër punimet për prishjen e disa objekteve...

Njësitë speciale të Kosovës protestojnë para qeverisë, shpalosin një sërë kërkesash

Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë protestuar të shtunën pranë ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, për herë të dytë brenda rreth...

TË FUNDIT

“Pse pranoi ekzekutori të vriste Liridonën?” Gashi: Ai njihte familjen e saj

Avokati Tomë Gashi tha në një intervistë për Euronews Albania se dyshon se e vërteta për vrasjen e Liridonës, nuk do të dalë kurrë. Ai...

“Çelim një fazë të re”, Balla: IKMT të garantojë parandalimin e ndërtimeve pa leje

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, së bashku me drejtuesin e ri të IKMT-së Ervin Hoxha inspektuan nga afër punimet për prishjen e disa objekteve...

Njësitë speciale të Kosovës protestojnë para qeverisë, shpalosin një sërë kërkesash

Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë protestuar të shtunën pranë ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, për herë të dytë brenda rreth...

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×