English

Filmi “Violinisti” në Gjirokastër, rikthehet në vendlindje regjisori Saimir Bajo

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në kinemanë e qytetit të Gjirokastrës është shfaqur premiera e filmit “Violinisti” i regjisorit Sajmir Bajo. Autori i filmit rikthehet në vendlindje me një prodhim kinematografik, sa universal aq edhe autobiografik. Në qendër të filmit janë vitet e fëmijërisë që vetë regjisori i ka kaluar në qytetin e gurtë të ndërthurura me elementë artistikë.

- Advertisement -

Filmi “Violinisti” është një film memorie, janë copëza nga jeta ime kur kam qenë fëmijë i vogël 5-6 vjeç dhe shkoja në Shkollën e Muzikës, është e bazuar në historinë time personale dhe të familjes Bajo, por nuk është film autobiografik, është film artistik i dramatizuar që do të thotë gjithë personazhet por edhe ngjarja ndonëse janë pothuaj 90% të vërteta unë i kam dramatizuar që të jetë një film artistik”,-tha Saimir Bajo, regjisor.

Humbja e pafajësisë, dashuria platonike, nuk e çojnë në dramë personazhin kryesor, këtë fëmijë 6-7 vjeçar por violinisti i vogël gjen një dashuri akoma më të madhe që është kinemaja. Për regjisorin filmi me të gjitha elementët e realizimit të tij i përket prurjeve të reja në kinematografinë shqiptare.

“Ky është një film autentik shqiptar, kjo është e veçanta sepse të gjitha elementët e filmit që nga skenari, ngjarja, personazhet, atmosfera e magjishme e Gjirokastrës është një film i cili ka një atmosferë fantastike, do të thoja që është një film në të gjitha elementët qoftë te muzika, qoftë tek kamera, qoftë tek aktrimi, qoftë tek mënyra e të treguarit,” –tha Saimir Bajo, regjisor.

Përgjatë këtij aktiviteti iu akordua titulli “Qytetar Nderi i Gjirokastrës” artistit Arben Bajo, i cili u nda nga jeta në moshën 52-vjeçare duke lënë pas një krijimtari të pasur në artet figurative.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×