English

“Fituan çështjen dhe e dhunuan”- Vocaj zbardh ngjarjen me avokatin e Berishës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Drejtori i Policisë së Tiranës, Tonin Vocaj, ka zbuluar detaje lidhur me dhunimin a avokatit t ëish-kryeministrit Sali Berisha, Sokol Mëngjesit, në ish-Bllok mëngjesin e sotëm.

- Advertisement -

Përmes një deklarate për mediat, Vocaj tha se avokati kishte përfaqësuar një familje që kishin trashëguar një pronë në Tiranë, të cilët kanë arritur ta fitojnë çështjen.

Sipas tij, pas fitores së çështjes, ata nuk kanë përmbushur detyrimet me studion ligjore të avokatit.

Po ashtu, Vocaj zbuloi se autorët dhe avokati ishin takuar rreth një muaj më parë për të diskutuar mbi këto detyrime.

“Nga veprimet hetimore rezulton se Mëngjesi është goditur për shkak të detyrës. Avokati ka përfaqësuar ligjërisht në një proces civil në shkallë të parë dhe në apel një familje që kishte të trashëguar një pronë në Tiranë.

Proces që është fituar nga pala e përfaqësuar prej tij. Disa nga trashëgimtarët nuk kanë pranuar të plotësojnë kushtet ligjore të nënshkruara me studion ligjore ‘Alterun SHPK’. Është shoqëruar edhe shtetasi Dritan Jani Nano, 58 vjeç, banues në Tiranë. Ai dyshohet si organizator i kësaj ngjarjeje të rëndë kriminale.

Pala fituese nuk ka respektuar detyrimet kontraktore që ka patur me studion ligjore dhe këto janë edhe motivet që kanë çuar në këtë ngjarje. Jo e gjithë pala, disa nga trashëgimtarët i kanë plotësuar kontratën ligjore që kanë patur me avokatin, kurse disa të tjerë, pra kjo degë që ka kryer ngjarjen, nuk kanë qenë dakord me detyrimet që ishin nënshkruar me studion ligjore.

Këta persona janë takuar rreth një muaj para se të ndodhë ngjarja dhe kanë diskutuar lidhur me këtë çështje. Siç ju e dini, Policia e Tiranës në bazë të një plani dislokimi i ka të organizuara shërbimet policore”, tha Vocaj.

LEXONI GJITHASHTU:

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?