English

Fituesi i Nobelit për paqen feston ditëlindjen e 71-të në burgun e Moskës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata e Moskës ka dënuar me dy vjet e gjysmë burg disidentin Oleg Orlov, bashkëpresident i fondacionit “Memorial”, të cilit iu dha çmimi Nobel për Paqen në vitin 2022.

- Advertisement -

Avokati i shquar rus i të drejtave të njeriut, i cili u përball me burgim për dënimin e hapur të luftës në Ukrainë, po shënon ditëlindjen e tij të 71-të në burg, ku thuhet se po përballet me trajtim të ashpër nga autoritetet e burgut.

Sipas Memorial, organizata më e vjetër ruse për të drejtat e njeriut, shëndeti i Oleg Orlov është në rënie të shpejtë për shkak të kushteve të udhëtimeve të tij midis burgut dhe sallës së gjyqit.

Gruaja e tij, Tatiana, shprehu shqetësimin se këto kushte do të dëmtojnë aftësinë e tij për t’u përgatitur në mënyrë adekuate për apelin e tij të ardhshëm, duke thënë se ajo është e shqetësuar se ai së shpejti mund të thyhet fare.

Ekipi ligjor i Memorial po punon fuqishëm për të përmirësuar kushtet e tij të jetesës dhe për t’u përgatitur për seancën e ardhshme të gjykatës së apelit, e cila pritet brenda disa javësh – megjithëse një datë e saktë nuk është caktuar nga gjyqtarët.

Për të burgosurit politikë në kolonitë penale të Rusisë, jeta karakterizohet nga realitete të ashpra, duke përfshirë torturat fizike dhe psikologjike, privimin e gjumit, ushqimin e pamjaftueshëm, kujdesin shëndetësor të kufizuar ose të mohuar dhe rregulla arbitrare.

Orlov është shprehur se është i pafajshëm, duke deklaruar se ai po ndiqet penalisht për shprehjen e pikëpamjeve të tij në një artikull gazete ku ai kritikoi regjimin aktual politik të Rusisë si totalitar dhe fashist.

Ai e theksoi këtë në deklaratën e tij përfundimtare në gjykatë më 27 shkurt 2024.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×