English

Fluturoi 65 herë më shpejt se një avion F16, meteori që përshkoi Spanjën mund të…

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një video e një meteori të pazakontë, i cili ndriçoi qiellin e natës mbi Portugali dhe Spanjë të shtunën, më 18 maj, po përhapet në rrjetet sociale.

- Advertisement -

Agjencia Evropiane e Hapësirës ka konfirmuar se topi i zjarrit blu-jeshile po udhëtonte me një shpejtësi prej 45 kilometrash në sekondë, ose 65 herë më shpejt se avioni më i shpejtë luftarak F-16.

ESA shton se meteori ka shumë të ngjarë të jetë pjesë e një komete dhe është djegur mbi Oqeanin Atlantik.

“Probabiliteti që të gjendet një meteorit është shumë i vogël”, njoftoi agjencia, sipas Space.

Në të dy vendet janë regjistruar disa video të kalimit të trupit të ndritshëm qiellor në qiellin e natës dhe njëra prej tyre është krijuar gjatë një koncerti në ajër të hapur në qytetin portugez të Barcelos.

Meteorët lënë një gjurmë blu-jeshile kur kanë një përmbajtje të lartë magnezi në përbërjen e tyre.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?