English

Franca voton në raundin e fundit të zgjedhjeve “sizmike”, tensione në të dyja kampet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Franca po voton në një nga zgjedhjet më të rëndësishme në vite, me të djathtën ekstreme që shpreson për një fitore historike.

- Advertisement -

Kjo është hera e parë që Tubimi Kombëtar kundër imigracionit (RN) i Marine Le Pen dhe Jordan Bardella ka pasur një shans realist për të drejtuar qeverinë dhe për të marrë kontrollin e plotë të Asamblesë Kombëtare.

Por pas fitores së RN në raundin e parë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të dielën e kaluar, më shumë se 200 kandidatë rivalë u larguan për t’u dhënë të tjerëve një shans më të mirë për të mposhtur të djathtën ekstreme.

Votimi filloi në Francën kontinentale në orën 08:00 dhe sondazhet e para do të publikohen 12 orë më vonë.

Cilido qoftë rezultati, është e vështirë të shohësh Presidentin Emmanuel Macron të dalë nga gjendja e vështirë në të cilën ndodhet.

Katër javë më parë, ai thirri një votim të parakohshëm në përgjigje të fitores së RN në zgjedhjet evropiane, minuta pasi lideri 28-vjeçar i partisë Jordan Bardella e sfidoi atë për ta bërë këtë.

Zgjedhjet me dy raunde erdhën si një tronditje për një vend që po përgatitej për fillimin e Lojërave Olimpike të Parisit më 26 korrik. Siguria ishte tashmë e rreptë dhe tani 30,000 policë janë vendosur për një periudhë tensioni të shtuar politik.

“Macron duhet të kishte pritur deri pas Olimpiadës,” tha Antoine banor i Dreux për BBC.

Komentatori veteran Nicolas Baverez beson se presidenti jo vetëm që ka hedhur në erë mandatin e tij në detyrë dhe ka hapur portat e pushtetit gjerësisht për të djathtën ekstreme.

Kandidatët si Marine Le Pen dhe Jordan Bardella kanë fituar tashmë vendet e tyre, duke fituar më shumë se gjysmën e votave. Por 500 gara të tjera janë duke u vendosur në balotazh, kryesisht duke përfshirë dy ose tre kandidatë.

Ish-ministri konservator i kabinetit Olivier Marleix u mund në raundin e parë nga kandidati i ekstremit të djathtë Olivier Dubois. Ata të dy u kualifikuan në balotazh, së bashku me një kandidat nga Fronti i Ri Popullor i krahut të majtë, i cili është në vendin e dytë në shkallë kombëtare.

Ka 577 vende në parlamentin francez dhe parashikimet pas raundit të parë të së dielës i dha RN një shans për të siguruar një shumicë të plotë prej 289. Megjithatë, sondazhet përfundimtare të opinionit të premten sugjeruan që kjo ishte e pamundur, me 205 deri në 210 vende si një potencial maksimal.

Partitë që përpiqen të bllokojnë një fitore të RN variojnë nga e majta radikale, komunistët dhe të gjelbërt deri te qendrat dhe konservatorët e Macron. Ata thonë se po mbrojnë vendin nga politikat ekstreme të së djathtës ekstreme.

Rally Kombëtare ka zbutur shumë nga politikat e tij, por ende dëshiron t’u japë qytetarëve francezë “preferencë kombëtare” ndaj emigrantëve për punë dhe strehim. Ai synon të heqë të drejtën e shtetësisë automatike për fëmijët e emigrantëve që kanë kaluar pesë vjet nga mosha 11 deri në 18 vjeç në Francë. Ajo gjithashtu dëshiron të ndalojë shtetasit me dy shtetësi nga dhjetëra punë.

Një skenar i mundshëm është një “koalicion i madh” që do të përfshinte shumicën e partive të tjera, me përjashtim të partisë radikale France Unbowed (LFI), të cilën aleanca Macron dhe konservatorët e refuzojnë si ekstremiste.

Kjo ide ka marrë një vrull ditët e fundit, por udhëheqësja e të Gjelbërve, Marine Tondelier e ka bërë të qartë se “nuk do të ketë kryeministër makronist”, çfarëdo që të ndodhë.

Flitet gjithashtu për një qeveri teknokrate, të ngjashme me ato që drejtuan Italinë gjatë krizës së borxhit të eurozonës. Por në vend të zgjedhjes së ekspertëve nga jashtë politikës, ai mund të përfshijë politikanë me ekspertizë të provuar në fusha të veçanta.

Në çdo rast, Franca po hyn në një territor të paeksploruar, thotë Jean-Yves Dormagen i institutit Cluster 17.

Vetë presidenti Macron ka thënë se nuk do të japë dorëheqjen dhe do të vazhdojë të mbajë tre vitet e fundit në detyrë.

“Ne do të kemi Macron si një president të çalë që krijoi këtë rrëmujë pa pasur nevojë ta bëjë këtë”, tha Prof Steinbach për BBC. “Dhe ai po humb legjitimitetin.”

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?