English

Mobilizimi i votuesve në Francë, 70% do të jetë pjesëmarrja në raundin e dytë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Franca po përjeton një moment politik të vështirë, pasojë e një shpërbërjeje të papritur të vendosur nga Emmanuel Macron në mbrëmjen e zgjedhjeve evropiane. Në fund të një fushate të udhëhequr me shpejtësi, tre blloqe kryesore po sfidojnë njëri-tjetrin në qendrat e votimit për këtë raund të dytë vendimtar.

- Advertisement -

Votimi u mbajt të shtunën në disa territore jashtë vendit, si dhe në zonat elektorale të francezëve të vendosur jashtë vendit dhe filloi në orën 8 të mëngjesit në Francë.

Në raundin e parë të zgjedhjeve u zgjodhën 76 kandidatë, duke përfshirë:

  • 39 deputetë dhe aleatë të RN,
  • 32 anëtarë të NFP,
  • 2 përfaqësues të bllokut Ansamble pour la République.

Kanë mbetur edhe 501 vende për të plotësuar.

Mobilizimi i votuesve premton të jetë po aq i lartë sa në raundin e parë, me pjesëmarrje midis 66% dhe 70%, sipas sondazheve.

Qendrat e votimit në Francë janë të hapura deri në orën 18:00, 19:00 ose 20:00 në qytetet e mëdha.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?