Futbolli ka humbur mbretin e tij

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pelé, i lindur si Edson Arantes do Nascimento, më 23 tetor 1940. Ndërroi jetë më 29 dhjetor në São Paulo, Brazil në moshën 82-vjeçare, duke humbur një betejë të gjatë kundër kancerit që ishte përhapur në disa organe të trupit të tij.

I vetmi futbollist që ka fituar tre tituj të Kupës së Botës (1958, 1962 dhe 1970), braziliani ishte një nga figurat sportive më të shquara të shekullit të 20-të.

Një futbollist i gjithanshëm me një talent të veçantë, Pelé fitoi zemrat e tifozëve në të gjitha kontinentet e botës. Ai luajti një rol vendimtar në ngritjen e futbollit në pozitën e sportit më popullor në planet.

- Advertisement -

Në vitin 1956, ai filloi të luante për Santos. Në Kupën e Botës 1958 në Suedi, ai u bë kampioni më i ri i botës në moshën 17-vjeçare, duke shënuar në finale.

Pelé ishte gjithashtu pjesë e ekipit që fitoi Kupën e Botës në 1962, dhe u bë dy herë kampion bote për klube. Ai shënoi 77 gola për Brazilin, një rekord të cilin e ndan me Neymar. Në vitin 1970, ai u bë lojtari i parë – dhe ende i vetmi – që fitoi tre tituj të Kupës së Botës, si pjesë e një skuadre që konsiderohet si një nga ekipet më të mëdha në historinë e sportit.

Në fund të viteve 1970, Pelé luajti në SHBA për New York Cosmos, përpara se të tërhiqej në vitin 1977. Ai vazhdoi të merrej me sport, duke punuar si ekspert në televizion dhe duke shërbyer si Ministër për Sportet në Brazil midis 1995 dhe 1998.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Të vdesësh për atdhe, si të rilindësh”, reagon familja e policit të vrarë në Veri

Familjarët e policit të vrarë kanë thënë se Afrim Bunjaku është zyrtari policor që është vrarë të dielën në veri të Kosovës. Familjarët kanë thënë...

Policia identifikon autorët e 9 zjarrvënieve në Fier, 5 në pranga

Policia ka identifikuar autorët e 9 zjarrvënieve ditën e djeshme në qarkun Fier, ndërkohë që 5 prej tyre kanë rënë në pranga. Si rezultat i...

Strukturat e sigurisë: Sulmi në Veri nga njësi të specializuara të Serbisë

Sipas vlerësimeve të para të institucioneve të sigurisë, vrasja e policit e plagosja e një e tjetri në veri të Kosovës janë ndërhyrje e...

TË FUNDIT

“Të vdesësh për atdhe, si të rilindësh”, reagon familja e policit të vrarë në Veri

Familjarët e policit të vrarë kanë thënë se Afrim Bunjaku është zyrtari policor që është vrarë të dielën në veri të Kosovës. Familjarët kanë thënë...

Policia identifikon autorët e 9 zjarrvënieve në Fier, 5 në pranga

Policia ka identifikuar autorët e 9 zjarrvënieve ditën e djeshme në qarkun Fier, ndërkohë që 5 prej tyre kanë rënë në pranga. Si rezultat i...

Strukturat e sigurisë: Sulmi në Veri nga njësi të specializuara të Serbisë

Sipas vlerësimeve të para të institucioneve të sigurisë, vrasja e policit e plagosja e një e tjetri në veri të Kosovës janë ndërhyrje e...

Gjermania dënon vrasjen e policit në veri të Kosovës

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde e ka shpërndarë qëndrimin e SHBA-së për vrasjen e një zyrtari policor në veri dhe ka thënë...

Reshjet e shiut përmirësojnë situatën e zjarreve në Qarkun Gjirokastër

Reshjet e shiut, të cilat mëngjesin e së dielës përfshinë zonën e Gjirokastrës përmirësuan situatën e vatrave të zjarrit në këtë Qark. Përgjatë ditëve...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×