Futbollistët serbë shfaqin hartën e Kosovës me ngjyrat e flamurit të Serbisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Brazili mposhti Serbinë me rezultatin 2-0 mbrëmjen e djeshme, teksa të dyja skuadrat zhvilluan ndeshjen e parë në Botërorin e Katarit.

Por edhe pse një ngjarje sportive, futbollistët serbë kanë përfshirë nacionalizmin dhe politikën.

Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Petrit Selmi zbuloi përmes një postimi në rrjetet sociale se në dhomat e zhveshjes së futbollistëve serbë, ishte shpalosur një flamur me ngjyrat e shtetit të Serbisë, teksa në të ishte harta e Republikës së Kosovës.

- Advertisement -

Mbi të ishte shkruar “Nema Predaje”, që në shqip përkthehet “Nuk dorëzohemi”. Selimi u shpreh se FIFA nuk lejon shiritat “OneLove”, por Serbia vepron në mënyrë të turpshme.

Nuk ka politikë? FIFA ndalon ekipet evropiane të kenë shirita për të drejtat e njeriut #OneLove, por dhomat e zhveshjes së ekipit serb të stolisur me hartën e Kosovës, me flamurin serb të mbivendosur dhe mbishkrimin “Nuk dorëzohemi”. Kosova është anëtare e barabartë e FIFS-as. E turpshme”, shkroi ai në Twitter.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×