English

Garda Civile Spanjolle çmonton qendrën kryesore mediatike të quajtur Shteti Islamik

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Garda Civile e Spanjës, në bashkëpunim me Europolin dhe FBI-në, ka çmontuar një nga rrjetet më të mëdha mediatike të lidhur me të ashtuquajturin Shteti Islamik.

- Advertisement -

Sipas Europol, serverët u hoqën në Gjermani, Holandë, Shtetet e Bashkuara dhe Islandë, me autoritetet spanjolle arrestuan nëntë persona.

Serverët mbështetën shumë media të lidhura me të ashtuquajturin Shteti Islamik, tha agjencia evropiane e zbatimit të ligjit, dhe u përdorën për të shpërndarë propagandë globale dhe mesazhe të afta për të nxitur terrorizmin në të paktën tridhjetë gjuhë.

Operacioni është pjesë e autoriteteve gjyqësore dhe të zbatimit të ligjit në të gjithë Evropën për të trajtuar propagandën dhe komunikimet terroriste në internet, përfshirë përmes mediave sociale.

Ata shpërndanë direktiva dhe slogane të të ashtuquajturit Shteti Islamik në mbi tridhjetë gjuhë, duke përfshirë spanjisht, arabisht, anglisht, frëngjisht, gjermanisht, danezisht, turqisht, rusisht, indonezisht dhe pashto.

Sipas  skedarëve të parë nga gazeta spanjolle, El Confidencial , rrjeti publikoi gjithashtu mesazhe që kërkonin një sulm ndaj autobusit që transportonte futbollistët e Real Madridit, si dhe synonte UEFA Euro 2024 dhe Olimpiadën e Parisit.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?