English

Gaza: 35 të vrarë në kampin e refugjatëve, në mesin e tyre fëmijë dhe gra

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një sulm ajror në qendër të Gazës në orët e para të së dielës vrau 35 njerëz, duke përfshirë shtatë fëmijë dhe nëntë gra, sipas spitalit të Martirëve Al Aksa.

- Advertisement -

Spitali tha se numri i të vdekurve nga greva në kampin Nuseirat ishte rritur në mënyrë të vazhdueshme ndërsa trupat e tjerë u sollën.

Duket se shumë nga viktimat rezultuan nga shkatërrimi i një blloku shtëpish në zonë.

Videoja tregoi ekipet e mbrojtjes civile duke nxjerrë trupa nga rrënojat, por pa pajisje të rënda për të lëvizur pjesët më të mëdha të rrënojave, raporton CNN.

Një grua – Um Mohammad Taha – i tha CNN të dielën se pesë shtëpi ishin shembur, duke përfshirë edhe atë të motrës së saj, dhe se shumë ishin varrosur nën rrënoja, përfshirë fëmijë.

“E njëjta gjë ndodhi me familjen time shtatë muaj më parë”, shtoi ajo, kur një goditje kishte vrarë nënën e saj 65-vjeçare dhe anëtarë të tjerë të familjes.

“Jam plagosur, më ka ikur shtëpia, nuk jemi gjallë, po vdesim ngadalë, ku është drejtësia?”, ka thënë Um Muhamed Taba.

Mahomoud Abu Bilal i tha CNN se sulmi kishte ndodhur rreth orës 3 të mëngjesit dhe se rreth 25 trupa nga katër ose pesë familje ishin nxjerrë nga rrënojat.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?