Gazetari nga Himara: Minoritet grek po dhunohet! Ndërhyn moderatorja: Si po ndodh?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Stavri Merko ishte këtë të hënë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth çështjes së Fredi Belerit dhe ndikimit nga Greqia për lirimin e kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës.

Sipas Merkos, presioni nga pala greke do të rritet pasi sipas tij komunitetit grek në Himarë po i mohon të drejtat për të pasur përfaqësi lokale.

“Nga rritja e presionit kemi edhe disa instanca të tjerat, të cilat besoj se Greqia po bën punën e vet. Do të kemi presion diplomatik të rangut ndërkombëtar. Se duke i mohuar të drejtat komunitetit grek të Himarës për të pasur përfaqësi lokale detyrimisht do të ketë”,-tha Stavri  Merko.

- Advertisement -

I pyetur nga moderatorja Bruna Çifligu se si po dhunohet minoriteti grek, gazetari Stavri Merko u përgjigj:

“Komuniteti grek po i dhunohet prona, territori, dinjiteti, morali. Janë të gjitha të mara në kandar. Ju kishin një raport të bashkimit Europian sa i përket rregjistrimit të pronave në Shq1ipëri.

Unë nuk e di se sa është kjo çështjee ditës, por vura re se sipas Bashkimit Europian 80% e pronave është me probleme, 18% nuk janë rregjistruar fare, sigurisht që kjo ëhstë një pikëpyetje e madhe për zhvillimin e proceseve institucionale të të drejtës së pronës në Shqipëri.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vendet e BE bien dakord për rregulla të reja menaxhimin e krizave të migracionit

Marrëveshja për të ashtuquajturën Rregullore të Krizës u vulos gjatë një takimi të ambasadorëve në Bruksel, të cilët kishin për detyrë të përfundonin punën...

Pr.ligj i ri për turizmin: Luftë informalitetit, gjoba për “fshehjen” e vizitorëve

Nuk do të tolerohet asnjë subjekt që strehon turistë dhe nuk i deklaron ata. Ky është kushti i ri që vendos qeveria, për sezonin...

Rusia dënon në mungesë gazetaren që protestoi kundër luftës në Ukrainë

Një gjykatë në Moskë e ka dënuar gazetaren Marina Ovsyannikova, me tetë vjet e gjysmë burgim, për shkak se ka protestuar në një edicion...

TË FUNDIT

Vendet e BE bien dakord për rregulla të reja menaxhimin e krizave të migracionit

Marrëveshja për të ashtuquajturën Rregullore të Krizës u vulos gjatë një takimi të ambasadorëve në Bruksel, të cilët kishin për detyrë të përfundonin punën...

Pr.ligj i ri për turizmin: Luftë informalitetit, gjoba për “fshehjen” e vizitorëve

Nuk do të tolerohet asnjë subjekt që strehon turistë dhe nuk i deklaron ata. Ky është kushti i ri që vendos qeveria, për sezonin...

Rusia dënon në mungesë gazetaren që protestoi kundër luftës në Ukrainë

Një gjykatë në Moskë e ka dënuar gazetaren Marina Ovsyannikova, me tetë vjet e gjysmë burgim, për shkak se ka protestuar në një edicion...

Pajtimi i politikës për Kosovën, Bardhi dhe Çuçi flasin për rezolutën e përbashkët

Maxhoranca dhe opozita janë pajtuar për daljen me një rezolutë të përbashkët në parlament që dënon sulmin terrorist në Kosovë. Në përfundim të Konferencës së...

Çështja e “Sterilizimit”/ Apeli lë në fuqi masat për të akuzuarit

Gjykata e Apelit të Posaçëm ka lënë ne fuqi masat e arrestit me burg për ish-zëvendësministrin e shëndetësinë Klodian Rrjepaj dhe biznesmenin Ilir Rrapaj,...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×